Lenka Šimo – Historie, kultura a vzdělávání v souvislostech

28. 1. 2026

Mgr. et Mgr. Bc. Lenka Šimo (1985) pochází ze Žďáru nad Sázavou, kam se po vysokoškolských studiích v Brně a krátkém profesním působení v Jihlavě vrátila a začala se zde věnovat práci v oblasti kultury. Po absolvování Biskupského gymnázia ve Žďáře nad Sázavou vystudovala historii, dějiny umění a muzeologii na Masarykově univerzitě v Brně a zároveň absolvovala dvouletý kurz památkové péče v rámci Národního památkového ústavu v Praze.

Během studií získávala zkušenosti na zahraničních stážích ve Finsku, Nizozemí a Velké Británii. Již od studentských let působila jako průvodkyně na památkách po celé České republice, pracovala v univerzitním Mendlově muzeu v Brně a spolupracovala se Starobrněnským opatstvím. Následně se profesně věnovala památkové péči v Jihlavě a poté působila jako historička a kronikářka města v Regionálním muzeu ve Žďáře nad Sázavou. Významně se podílela na vzniku Muzea nové generace ve Žďáře nad Sázavou ve spolupráci s rodinou Kinských.

Po získání zkušeností také v soukromé sféře, kde pracovala mimo jiné na vedoucích pozicích v obchodě a logistice, se postupně začala věnovat oblasti školství. V současnosti působí jako učitelka dějepisu, anglického a německého jazyka na základní škole v Havlíčkově Brodě a jako lektorka Krajské knihovny Vysočiny. Aktuálně je na mateřské dovolené.

Mluví anglicky, německy a francouzsky, má základy španělštiny a italštiny. Je vdaná, má jednoho syna. Ve volném čase se věnuje cestování, památkám, výtvarnému umění, literatuře, tanci, plavání a dlouhým pěším výšlapům. Ve Žďáře nad Sázavou po více než půlstoletí obnovila tradici masopustu a dlouhodobě se podílí na organizaci komentovaných prohlídek a výstav zaměřených na dějiny 20. století.

Zbyněk Liška, krajský manažer VYS

Štítky
Osobnosti: Lenka Šimo
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme