× Pohněme s tím. Společně!

Pavera: Hrozí vážný zánik orné půdy

3. 4. 2018

Vážné problémy týkající se půdy začaly řešit Bolatice. Podle krajinářské studie obci hrozí, že na jejím katastru zanedlouho nebude žádná orná půda. 

Krajinářská studie ukazuje, zda je v mapovaném území ohrožena půda a příroda, případně o jak vážné ohrožení se jedná. Právě takovou studii si nechalo vypracovat vedení Bolatic, a to pro celý katastr obce. Výsledky dokumentu, na kterém v loňském roce pracovali odborníci na životní prostředí Adrian Czernik a Petr Krpec, zadavatele vyděsily. „Výsledky studie jsou alarmující. Pokud se nezmění osevní systém na polích, nezbude na zemědělsky obhospodařovaných pozemcích za pár let žádná orná půda,“ poukazuje starosta Herbert Pavera. Proto vedení Bolatic zorganizovalo schůzku, na které se sešlo s odborníky na krajinu, zahradními projektanty a zastupiteli.

Přítomni byli také zástupci zemědělců, zahrádkářů a myslivců. Schůzka, na které byly prezentovány výsledky studie, se uskutečnila v pondělí 12. března. „Hovořilo se zde především o nutnosti ochrany půdy před erozí, která se dá zajistit jinými osevními postupy, ozeleněním ohrožených částí, osázením stromů a keřů,“ vyjmenovává starosta. Studie ale bije na poplach i v dalším směru. Ukázalo se, že v obci roste řada problematických stromů, které tu byly v minulosti zasazeny, přestože do této oblasti nepatří.

„Také tento problém jsme probrali s tím, že tyto stromy budou postupně nahrazovány. Upozornilo se i na potřebu větší a lepší péče o zeleň, protože ne všechna zeleň v obci je podle odborníků správně ošetřována,“ doplňuje Pavera s tím, že obec je připravena řadu opatření podpořit finančně: „Zemědělcům jsme nabídli spolupráci při zavádění ochranných prvků proti erozi půdy. Finančně jim přispějeme například na ozelenění ploch i na dobu, kdy na pozemku nebudou hospodařit.“ Mimo jiné by mohla být zatravněna půda v některých údolích, uvažuje se o výsadbě remízků či obnovení některých polních cest.

Zdroj:REGION OPAVSKODatum vydání:27.3.2018 Rubrika / pořad:ZpravodajstvíStrana / zpráva02Autor:(niki)

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

Zámecká 488/20
702 00 Ostrava

info@msl.top09.cz
telefon: +420 725219199

 

KRAJSKÁ MANAŽERKA

Markéta Čuříková

Marketa.Curikova@top09.cz

telefon: +420 725219199

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme