× Pohněme s tím. Společně!

TOP tým navštívil Sněmovnu

29. 3. 2018

Před pár dny se skupina třiceti mladých lidí, kteří se o politiku aktivně zajímají, vydala na exkurzi do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Krátce po poledni jsme dorazili do Prahy. 

Průvodcem nám byl poslanec prof. Vlastimil Válek. Po společném obědě a následné diskuzi jsme se vydali na Malostranské náměstí, kde měla naše návštěva odstartovat. Právě v informačním středisku byla akce zahájena projekcí krátkého filmu o činnosti Poslanecké sněmovny. Následovala prohlídka významných prostor s výkladem, která zahrnuje návštěvu předsálí, galerie hostů v hlavním zasedacím sále a přilehlých prostor. Poslanecká sněmovna je živoucí instituce, proto je nutné průběh prohlídky přizpůsobit jejímu chodu. My jsme však měli štěstí, tento den se konaly pouze výbory, kam jsme se šli s velkým zájmem podívat. 

Dozvěděli jsme se, že schvalování zákonů a hlasování, jak říká pan prof. Vlastimil Válek, je jen špička ledovce. Ve skutečnosti se ta největší práce odehraje převážně ve výborech, které mají za úkol daný zákon projednat a vyjádřit se k němu. Pokud  chtějí zákonodárci předložit nový zákon, pošlou jednotlivé kluby nebo skupina několika poslanců napříč jednotlivými kluby dopis předsedovi Poslanecké sněmovny, jenž jej předá organizačnímu výboru. Dále tento výbor doporučí zařazení onoho zákona, následuje první čtení s obecnou rozpravou k tomuto zákonu, vše je pak projednáno garančním výborem, který jej buď doporučí, nebo zamítne. Nutnou součástí je také druhé čtení skládající se z obecné a podrobné rozpravy. Garanční výbor projedná pozměňovací návrhy a  vrátí je zpět do druhého čtení, nebo  pošle zákon do čtení třetího, kde proběhne hlasování o zákonu jako o celku a dále o jednotlivých pozměňovacích návrzích. Pokud je zákon schválen Poslaneckou sněmovnou, je postoupen do Senátu. Jestliže projde, podepíše jej v posledním kroku prezident České republiky. Zákonodárnou iniciativu má vláda, kraje, poslanci, senátoři, skupiny poslanců a také krajská zastupitelstva. 

"Dále jsme se dozvěděli o tradicích českého parlamentarismu a historických sídlech sněmovny. Nedílnou součástí byl také výklad a následná diskuze na téma volební a stranické systémy České republiky, zastupitelské demokracie a veřejné správy. Společně s TOP týmem Jihomoravského kraje absolvoval exkurzi do Poslanecké sněmovny i Politologický klub gymnázia ze Znojma, což bylo pro studenty velkým přínosem. Je totiž důležité ukázat mladým lidem tyto slavnostní prostory, diskutovat s nimi o tom, co je to demokracie, a maximálně jim legislativní proces přiblížit. Takže pokud chcete jet na další výlet, napište nám a my už se o to postaráme,"  řekl předseda TOP týmu Marek Sovka.

Pan poslanec s paní asistentkou určitě nějaký vhodný program najdou, dozvíte se vše o práci ve výborech, uvidíte ‍️Mnichovskou dohodu, ale i Zlatou bulu sicilskou a mnoho další věcí.

Návštěvy Poslanecké sněmovny pro školy nebo jiné skupiny je možné domluvit u asistentky pana poslance Válka, Andrey Smolkové: andrea.smolkova@top09.cz.

 

Marek Sovka, předseda TOP tým JMK

V Brně dne 29. března 2018

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Marek Sovka, Vlastimil Válek

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Vojanova 2471/2b
615 00 Brno

info@jmk.top09.cz
telefon: +420 519790321

 

KRAJSKÁ MANAŽERKA

Andrea Lukáčová

Andrea.Lukacova@top09.cz

telefon: +420 732550932

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme