× Pohněme s tím. Společně!

Na místo trestu čisté Židenice

16. 2. 2015

Spáchali trestný čin. Český právní systém jim umožňuje udělit alternativní trest – obecně prospěšné práce. Tyto práce, prospěšné pro společnost, vykonávají odsouzení bezplatně ve svém volném čase. Městská část Brno-Židenice je teď chce více zapojit do revitalizace zeleně a úklidu veřejného prostranství.

 

‚‚V Židenicích evidujeme více než 100 odsouzených, kteří se průběžně dostavují k výkonu trestu obecně prospěšných prací, dalších přibližně 90 čeká na nástup. Zhruba polovina z nich má trest na horní hranici tedy 300 hodin,‘‘ uvádí místostarosta MČ Brno-Židenice Petr Kunc. Vysvětluje, že nejčastějšími důvody udělení trestu jsou řízení pod vlivem omamné látky, neplacení alimentů a drobné krádeže. Původní obavy o bezpečnost se zatím daří rozptýlit. ‚‚Neevidujeme žádné konflikty s občany,‘‘ řekl Kunc. ‚‚Tuto formu trestu není totiž možné uložit několikanásobnému recidivistovi nebo osobám s výrazným protispolečenským chováním,‘‘ dodává. 

 

Na řadu přicházejí moderní mobilní aplikace

Odsouzení jsou v rámci svého trestu využíváni k úklidu veřejného prostranství. Díky mobilní aplikaci, kam mohou občané posílat své podněty k úklidu, jsou jednotlivá místa zobrazena na mapovém portálu. Úklid lze tak lépe plánovat a odsouzené kontrolovat. ‚‚Do budoucna bychom rádi využili jejich práce i při revitalizaci zeleně nebo likvidaci černých skládek či opuštěných zahrad. Rádi bychom také některého z odsouzených zaškolili na ovládání mobilního vysavače psích exkrementů, tzv. Otíka,‘‘ přál by si Kunc. Poukázal však i na limity. Rozsah možné pracovní činnosti je výrazně determinován vzděláním odsouzených a požadavkem na jejich bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Není tedy možné, aby například pracovali se stroji či řeznými nástroji. „Dalším problémem je, že nemají povinnost nastoupit v pravidelném režimu, na splnění trestu mají 2 roky a mohou v podstatě přijít kdykoliv. Nevíme tedy, kolik lidí nám, který den přijde, či zdali vůbec někdo“ dodal Kunc. I přesto je jejich práce v ulicích vidět.

Petr Kunc

místostarosta Brno-Židenice

ŠTÍTKY

Volby:
2014 zastupitelstva obcí - Brno-Židenice - 1. Petr Kunc

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Vojanova 2471/2b
615 00 Brno

info@jmk.top09.cz
telefon: +420 519790321

 

KRAJSKÁ MANAŽERKA

Andrea Lukáčová

Andrea.Lukacova@top09.cz

telefon: +420 732550932

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme