× Pohněme s tím. Společně!

Kacer: Z Brna je třeba udělat město, kde lidé chtějí žít a pracovat

8. 3. 2016

Loni se Brno objevilo v žebříčku o kvalitě života Numbeo na 46. místě, letos dokonce na 27. místě v žebříčku měst, která by dle New York Times bylo dobré navštívit v roce 2016. Jako Brňan jsem na to pyšný, ale…

Jsou tyto žebříčky skutečně důkazem kvality života v Brně? Jaká byla kritéria a metodika posuzování? Nejdříve je nutné znát, co skutečně město trápí, co řeší, a hlavně jaké jsou strategické cíle. Ty by neměly být sestavovány z dojmů, je nutné mít informace a data a zapojit všechny stakeholdery. Častou otázkou je, kolik má mít město tzv. strategií. Za mě jednu, která bude obsahovat měřitelné cíle, termíny a odpovědnosti. V Konceptu Smart City Brno jsme si vytyčili vše, včetně stanovení mezinárodního srovnání dle kvalifikovaných žebříčků.

Sám za sebe vidím nekoordinovanost jednotlivých odborů a odvětví. Zdá se mi, že se spíše jedná o nezdravé konkurenční prostředí, jehož výsledkem je nechuť společně cokoliv řešit, a to zejména pokud se pod to nemohu podepsat jako autor. Jak je možné, že jedni neposkytují data druhým nebo připravují koncepční dokumenty, aniž by je prodiskutovali se všemi dotčenými? Příkladem může být návrh tzv. Strategie bydlení 2016-2026, který nelze považovat za koncepční, a to kvůli neprojednání s developery, majiteli bytových domů apod. Chybí i jasné pojetí a rozvoj městského bydlení, zda se jedná o sociální byty, o udržitelné bydlení pro všechny či specifické skupiny (mladé rodiny apod.).

Dalším stále diskutovaným bodem je zvýšení počtu osob s trvalým pobytem v Brně. Podle některých by tomu mohla napomoci zlevněná roční „šalinkarta“. Městská hromadná doprava je i v porovnání se zahraničím na vysoké úrovni, což s sebou nese velké finanční nároky, nicméně je zde jistý prostor k zatraktivnění. Je skutečně cílem města dávat malusy a bonusy? Za mě ne. Je nutné vytvářet takové prostředí, aby zde chtěli lidé žít sami o sobě.

Jaroslav Kacer, člen zastupitelstva města Brna

8. března 2016, Brněnský Metropolitan

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Jaroslav Kacer

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Vojanova 2471/2b
615 00 Brno

info@jmk.top09.cz
telefon: +420 519790321

 

KRAJSKÁ MANAŽERKA

Andrea Lukáčová

Andrea.Lukacova@top09.cz

telefon: +420 732550932

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme