2. 5. 2019

Lídři i regionální kandidáti koalice Starostů s regionálními partnery a TOP 09 představili dnes v Brně programové priority koalice, které budou podrobněji diskutovány s veřejností od 17:00 v Otevřené zahradě. Kontaktní část kampaně bude dnes zahájena průvodem z uličky Václava Havla směrem k infopointu na nám. Svobody.

Europoslanec a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer, kandidát číslo 3 za TOP 09, vyzdvihuje zejména profit ČR z členství v EU a celosvětovém ekonomickém kontextu.

"EU patří do trojky největších obchodních velmocí na světě. Její společný trh s volným pohybem osob, zboží, služeb, myšlenek a kapitálu, je jedním z hlavních úspěchů společné Evropy. Naše země patří k těm, které mají z přístupu na tento trh s více než 500 miliony obyvatel největší prospěch. Členství v EU je tak zásadní pro zvyšování životní úrovně našich občanů a ekonomický program Spojenců to jasně podporuje,“ říká Luděk Niedermayer.

Europoslanec a předseda SMS ČR Stanislav Polčák, který kandiduje za STAN z druhého místa, zmiňuje z programových priorit rozvoj regionů, péči o životní prostřední a efektivní čerpání dotací.

Chceme posílit investice do nízkouhlíkové ekonomiky a hospodářství, stejně jako do nových technologií pro uchování energie a snižování emisí. EU je v této oblasti světovým lídrem. My chceme tuto pozici ještě posílit. Podporujeme nejen budování vysokorychlostních železnic, ale i lepší recyklaci plastů a omezení plastového odpadu. Důležitá je i podpora malých a středních podnikatelů, nikoliv velkých koncernů, které mohou těžit ze své velikosti,“ líčí Stanislav Polčák.

Přesně to jsou témata, jejichž nositeli jsou i kandidáti Spojenců pro Evropu z Jižní Moravy – Tomáš Ignác. Fénix (TOP 09) a Matouš Vencálek (Zelení). „Evropský parlament má klíčové slovo při aktuální reformě evropského zemědělství. Podporujeme zastropování plateb a jejich přesměrování od velkých korporací ke skutečnému rozvoji venkova, podpoře drobného, inovativního a ekologického hospodaření. V době sílících dopadů klimatické změny potřebujeme odpovědné kroky – vracet stromy do volné krajiny, dělit nekonečné lány květnatými pásy a mezemi, omezovat pesticidy a zvyšovat množství organické hmoty v půdě, aby lépe zadržovala vodu,“ popisuje Fénix, který sám hospodaří na Znojemsku.

„Právě na suchem sužované jižní Moravě pociťujeme dopady změny klimatu nejvíce v celé ČR. Dobře si uvědomujeme, že klimatická změna představuje jednu z největších globálních výzev současnosti, která si žádá řešení i na evropské úrovni. Pokud chceme dalším generacím předat planetu v obyvatelném stavu, musíme zásadně přehodnotit svůj přístup ke krajině, půdě i vodě. Kromě environmentálních témat patří mezi mé priority také vzdělávání – podpora dalšího rozvoje studijních mobilit či přeshraniční spolupráce v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu,“ uzavírá Matouš Vencálek (Zelení, nominován STAN).

O životním prostředí, společné zemědělské a ekonomické politice EU budou lídři Spojenců pro Evropu diskutovat ve čtvrtek 2. května od 17:00 v prostoru Otevřené zahrady na Údolní v Brně. S kandidáty se bude možné setkat i pravidelně na brněnském infopointu na nám. Svobody, který se dnes veřejnosti otevřel.

Andra Lukáčová, krajská manažerka TOP 09 JMK

V Brně dne 2. května 2019

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme