Podpora inovací na jižní Moravě patří k evropské špičce. Ukazují to nejnovější data

13. 4. 2023

Dle nejnovějších dat šlo do výzkumu a vývoje v Jihomoravském kraji celkem 21,4 miliardy korun. Jedná se o 3,2 % regionálního HDP, což znamená vůbec nejvyšší podíl z celé České republiky. K takové podpoře inovací přispívají nejen univerzity a veřejné výzkumné instituce, ale především firmy, které se na výzkum a vývoj zaměřují. Vyplývá to z datové zprávy o vědě, výzkumu, inovacích a podnikání na jižní Moravě.

 Jihomoravském kraji je dlouhodobě největší koncentrace firem spjatých s výzkumem a vývojem vůči celkovému počtu aktivních firem. Nejvíce přibylo podniků do 50 zaměstnanců, které také nejvýrazněji navyšovaly své výdaje na vědu a výzkum – meziročně o 37 %. „Firemní výzkum doplňuje tradičně silné výzkumné kapacity místních univerzit a výzkumných ústavů. To rozšiřuje možnosti spolupráce, přitahuje talenty a posiluje celé inovační prostředí,“ říká zastupitelka města Brna pro oblast inovací a spolupráci s výzkumnými organizacemi Anna Putnová.

Z aktuálních dat také vyplývá, že v regionu pokračoval růst počtu pracovníků ve firemním výzkumu a vývoji. V ukazateli přepočtených osob na plný úvazek to bylo meziročně o 10 %. S inovativností jihomoravských firem souvisí i vysoký podíl pracovníků v high-tech odvětvích. Dosáhl 7,3 %, což region řadí na úroveň vyspělých evropských oblastí, jako jsou Vlámský Brabant, Lisabon, Oslo, Utrecht, Hamburk nebo Drážďany. „High-tech specialisty do Jihomoravského kraje lákají obory jako mezinárodně uznávaná výroba optoelektronických zařízení a široké spektrum softwarového průmyslu včetně několika světových lídrů. Region se může pyšnit významnými technologickými firmami, které přitahují investice a neustále rychle rostou,“ vysvětluje radní Jihomoravského kraje pro vědu, výzkum, inovace a IT Jiří Hlavenka.

Podle datové zprávy byl rok 2022 doposud rekordní z hlediska výše investic do technologických firem, které v regionu vznikly. Uskutečnily se transakce o objemu 178,3 milionu eur, z toho byla nejvyšší investice 100 milionů eur pro Kiwi.com, další významné investice směřovaly do firem Tatum Technology a Kentico Software. Z hlediska tempa růstu tohoto objemu investic patří region k nejrychleji rostoucím ekosystémům v Evropě.

 

·         Interaktivní datová zpráva je k dispozici na webu data.brnoregion.com. 

·         Datová zpráva v pdf variantě je ke stažení zde.

·         Ilustrační fotografie ke stažení zde.

 

Kontakt pro média: Martin Gillár, gillar@jic.cz, 775 958 907

 

#brnoregion

#brnoregion je označení pro inovační ekosystém Jihomoravského kraje. Firmy a instituce touto značkou zvyšují povědomí o regionu za účelem přilákání zahraničních talentů. Strategii marketingu inovačního ekosystému má na starost JIC na základě Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje. Jednou z aktivit je zpracování a zveřejnění datové zprávy, ve které jsou publikována filtrovatelná, exportovatelná a ozdrojovaná data týkající se vědy, výzkumu, inovací a podnikání.

www.brnoregion.com


JIC, podnikání dává smysl

Už 20 let podporuje inovační agentura JIC podnikavé lidi s dobrými nápady – od startupových začátků až na globální trh. Vznikla na základě regionální inovační strategie, jejímž cílem bylo transformovat a stabilizovat regionální ekonomiku. S podporou JIC tak například vyrostly úspěšné firmy, jako jsou Kiwi.com, Y Soft nebo Flowmon. Celkový obrat klientů JIC dosahuje v nejlepších letech až ke třiceti miliardám korun a jižní Morava má díky těmto firmám 3 000 pracovních míst. Startupistům nabízí JIC rady zkušených expertů, mezi kterými jsou úspěšní podnikatelé i zkušení profesionálové ve financování, propojování, expanzi nebo investicích. Programy JIC prošlo také 3 500 studentů brněnských univerzit. Agentura se také podílí na formování inovačního ekosystému, propaguje jižní Moravu v zahraničí pod značkou #brnoregion a mezi její dceřiné firmy a projekty patří kreativní hub KUMST, výzkumné a inovační centrum INTEMAC nebo digitální dílna FabLab.

www.jic.cz

Tiskový servis MMB

12. dubna 2023

Štítky
Osobnosti: Anna Putnová
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme