× Pohněme s tím. Společně!

Válek: Nulová tolerance nic neřeší. Přísnější mají být tresty pro viníky nehod pod vlivem alkoholu.

25. 9. 2019

Většina hlasů moudrých soudruhů z vládní koalice, kteří jsou si jisti, že stát ví nejlépe, co je pro občana dobré, prosadila nulovou toleranci k alkoholu u cyklistů a vodáků. Ti, co po něj hlasovali, jedním dechem také říkali, že přece nikdo nečeká, že se budou dodržovat. Ale s alkoholismem bojovat musíme a toto je ta správná cesta.

Pokud jedete na kole, nesmíte si dát jedno pivo nebo třeba ochutnat burčák. Porušujete tento zákon. Zdůvodnění ministra zdravotnictví bylo, že opilí cyklisté způsobují stále více závažných nehod. A nulová tolerance je cesta, jak tomu zabránit.

Podle mého názoru pro zákon, který nejen, že nikdo nedodržuje, ale nelze jeho dodržování ani kontrolovat, může hlasovat jen populista, hlupák nebo alibista. Stát by měl vydávat pro občany co nejméně regulací a zákonů. Tyto regulace a zákony by měly být co nejvíce srozumitelné a stát by měl od začátku trvat důsledně na jejich dodržování. Je snad obecně známým faktem, že pokud začne platit nějaké pravidlo, tak po krátké přechodné době musí být důsledně kontrolované, zda se dodržuje. Všichni si tak zvyknou, že prostě platí a uhnout nejde.

Tady ale jedním dechem od hlasujících zaznívá, že když si dá někdo jedno pivo na cyklostezce nebo na lodi, nikdo mu hlavu neutrhne. Tak že ten zákon přece není myšlen. Pokud není nulová tolerance, myšlena jako nulová, pak tomu nerozumím vůbec.

A jak to pomůže snížit množství opilých cyklistů a řidičů (a taky chodců?), kteří se podílí na nehodách? To, že na urgentních příjmech nemocnic přibývá opilců je fakt. Tak pak ať si třeba platí za zdravotní péči, pokud se úraz stal pod vlivem alkoholu ze svého a taky všem, kteří byli účastníky nehody. Pokud je účastník nehody pod vlivem alkoholu, pak ať je podstatně přísněji potrestán. Nebo dokonce jako extrém - pokud je účastník nehody pod vlivem alkoholu, ať je vždy jako viník určen on. Či pokud někdo pod vlivem alkoholu dělá přestupek, tak ať je trest vždy o řád vyšší. A tak bych v těchto extrémech mohl pokračovat.

To vše platí, pokud je cílem potírat opilost, opilce a všechny, kteří cokoliv spáchají a přitom byli pod vlivem alkoholu. Policie pak musí dostat jasné zadání, že toto je cíl a priorita.

Údajně je toto cílem nulové tolerance. Není. Nulová tolerance je Hujerský zákon alibistů, kteří by se sami dostali do potíží, pokud by policie jeho dodržování vyžadovala.

Vlastimil Válek (TOP 09), poslanec, krajský předseda TOP 09 JMK

V Brně dne 25. září 2019

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Vlastimil Válek

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Vojanova 2471/2b
615 00 Brno

info@jmk.top09.cz
telefon: +420 519790321

 

KRAJSKÁ MANAŽERKA

Andrea Lukáčová

Andrea.Lukacova@top09.cz

telefon: +420 732550932

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme