Novotný: Letovice čeká výrazný stavební rozvoj

24. 9. 2019

Město Letovice by se mělo v následujících letech rozrůst o velké množství nových domů. Kromě soukromých záměrů se to bude týkat zejména lokality na ulici Mánesova, kde je do budoucna naplánováno nové bydlení pro stovky lidí. A s tím souvisí také příprava tohoto místa na výraznou výstavbu. I díky tomu by město rádo odkoupilo nedalekou čistírnu odpadních vod.
Právě na ulici Komenského byla již v roce 2015 představena vize na stavbu bytových i rodinných domů směrem od Centra sociálních služeb na pole směrem k letišti, které by měly pojmout kolem sedmi stovek lidí. A její realizace začíná stavbou dvou nových bytových domů naproti Základní škole. „Tohoto záměru se držíme, došlo jen k drobným změnám. Stavět budeme dva bytové domy s přibližně osmdesáti byty. Pro nás je ale zásadní umístění naproti škole, protože přinese dvacet nových parkovacích míst, které mohou využít rodiče, když chtějí děti do školy doprovodit. Také jsme zadali vytvoření vybočovacího pruhu, kde mohou rodiče zastavit, vypustit dítě a zase odjet. Díky tomu by mělo dojít k zásadnímu zlepšení dopravní situace,“ pochvaluje si starosta města Petr Novotný. Stavbu chystá město ve spolupráci s developery a stejně chce postupovat také na dalším místě, v lokalitě Žlíbek, kde chystá další pozemky pro výstavbu. „Město nemá kapacity, aby mohlo samotné stavbu provádět. Proto, když se domluvíme na solidní ceně, jako v případě Mánesovy ulice, tak je lepší pozemky prodat. Za námi pak jde infrastruktura,“ dodal starosta.
Stavební rozvoj je však v Letovicích daleko výraznější. Soukromý investor by například již brzy měl zahájit výstavbu v lokalitě Na výsluní. „Je to místo naproti Letoplastu, před Slatinkou. Vzniknou některé i velmi luxusní domy, jejichž cenová hladina bude asi vyšší. Mělo by se však jednat o přibližně 48 domů. To je pro rozvoj města důležitá věc.“ A další projekt se chystá přímo u letovického zámku. „Soukromý investor má v plánu několik bytů přímo nad parkem. Viděl jsem studii a jedná se o tak zajímavý projekt, že jsme se hned bavili o možnosti, kdy by sem město umístilo obřadní místnost. Lokalita by pro to byla velmi vhodná, kdežto současná svatební místnost je v hodně špatném stavu a oprava by stála velké peníze. Přijde mi tak smysluplnější, když tu někdo plánuje něco krásného, podpořit jej a zaplatit pronájem. Ale o tom budeme teprve jednat,“ nabídl možné řešení Novotný.

Plánují také obchodní dům
Hlavní pozornost však bude jistě poutat výstavba na Mánesové. „Potřebujeme tu zajistit potřebnou občanskou vybavenost. Iniciujeme tak například jednání o případné stavbě obchodního domu. Nikoliv, jak jdou fámy, přímo mezi plánovanými bytovkami, ale naproti současným domům, na ulici Družstevní. Tato lokalita může v budoucnu pojmout tisíce lidí a musíme se na to připravit,“ uvědomuje si. S tím souvisí také na příští rok plánovaná kompletní rekonstrukce ulic Mánesova a Nerudova. „Jsou opravdu v hodně neutěšeném stavu. Zadali jsme tuto akci zpracovat, ale zatím máme jen první nástřel studií. Jednáme s Vodárenskou společností, jak do toho jít, ale prvně musíme zjistit všechny technické věci, abychom tu nemuseli později znovu investovat,“ přiblížil.
Velmi důležité pro další rozvoj je ovšem zajištění dostatečně kapacitní čistírny odpadních vod. A i v tomto by mohli letovičtí udělat výrazný krok. „Dostáváme se do situace, kdy nemáme jinou možnost, než vést vodu na čistírnu v areálu Tylexu. A vzájemná jednání dospěla do bodu, kdy je znovu ve hře možnost tuto čistírnu odkoupit. Ať už by to provedlo město nebo Svazek vodovodů a kanalizací. Od příchodu současného ředitele společnosti došlo k velkému posunu a jednání je konstruktivnější,“ pochvaluje si Novotný. Město by ovšem čekaly investice v řádu desítek milionů korun. „Pokud bychom tento problém ale neřešili nyní, tak za pět nebo šest let by byly komplikace obrovské,“ uvedl Novotný na závěr.

Regionpress.cz

V Letovicích dne 24. září

Štítky
Osobnosti: Petr Novotný
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme