Klíma: Učitelům přidáváme 15 miliard. Nebýt opozice, tak nám všichni zatleskají

26. 4. 2023

Platy učitelů ve výši 130 procent průměrné mzdy by měl garantovat zákon. Debata o něm pokračuje ve Sněmovně, opozice požaduje, aby nárok na vyšší odměnu měli i další pedagogičtí pracovníci, podle vlády je to ale mimo ekonomické možnosti státu. „Jako pravicový politik nedokážu zodpovědně říct, že lidé se středoškolským vzděláním a 250hodinovým kurzem by měli mít nárok na 130 procent průměrné mzdy,“ říká poslanec Pavel Klíma (TOP 09).

„Vláda, která hledá úspory a poslanci nocují po čtyři noci za to, aby se rapidně nezvyšovaly důchody, tak zodpovědně říká, že zásek 30 miliard pro všechny pedagogické pracovníky je hodně, a pro některé pozice je těch 130 procent komplikované garantovat,“ dodává s tím, že platy vysokoškolsky vzdělaných speciálních pedagogů a školních psychologů by se mohly zvýšit úpravou mzdových tabulek.

Práci vychovatelů, asistentů pedagogů nebo trenérů ve školství sice považuje za nezastupitelnou, tahouny českého školství jsou ale podle něj učitelé, kterých je téměř 155 tisíc z celkového počtu 200 tisíc pedagogických pracovníků.

Klíma přitom poukazuje na to, že garance platu pro 45 tisíc ostatních pracovníků ve školství ve výši 130 procent průměrné mzdy by vyšla na zhruba 13 miliard korun, tedy na podobnou částku jako pro všechny učitele.

„Podle propočtů dostanou ředitelé 1. ledna na platy učitelů 15 miliard korun. Kdyby tu nebyl ten opoziční narativ, tak nám všichni zatleskají a jdeme od toho,“ tvrdí Klíma. „Je to vzkaz současným učitelům, protože kvalitně odměněný učitel je známkou vyspělého státu a my mezi ně patříme.“

Investice do budoucnosti

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová z hnutí ANO v rámci té debaty řekla, že kabinet nebyl schopen ušetřit na vlastním provozu ani korunu a vybral si oběť, která to teď za něj odskáče.

„Nikomu nic nebereme. Ona přímo řekla, že učitelé jsou oběti, to je její typická populistická rétorika. Když 15 miliard přidáme, tak přijde vám to snad, že někomu něco bereme?“ ptá se Klíma.

Oceňuje, že platy učitelů se razantně zvedly za vlády hnutí ANO a ministra školství Roberta Plagy, zároveň ale zdůrazňuje, že školství je dlouhodobě podfinancované a není možné v něm škrtat.

Jednou z možných úspor je tak prý navrhované zúžení garance výše platů a dále pak parametrizace asistentů pedagoga, aby jejich počty nerostly o desítky procent ročně a byly predikovatelné.

„Tato vláda nehledí na výdaje pro učitele jako na mandatorní výdaj. Mluví o nich jako o investicích do vzdělání vašich dětí, aby je učil zaplacený, motivovaný a spokojený učitel. O to se dnes stará téměř každý ředitel a doufám, že bude mít takovou nadtarifní částku, aby kvalitního učitele rozumně zaplatil,“ deklaruje.

Jan Bumba

Zdroj: Český rozhlas, 20. 4. 2023

Štítky
Osobnosti: Pavel Klíma
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme