× Pohněme s tím. Společně!

Klíma: Ani za úplatek nedáme souhlas k rozšíření těžby

27. 1. 2016

Ani 2,5 miliónu korun zřejmě nebude těžařské firmě Keramost stačit k tomu, aby občané Maršova a Obory na Táborsku změnili názor na rozšíření těžby bentonitu. Nad touto nabídkou se pozastavil i jeden z iniciátorů petice, která na jaře stála na počátku občanské iniciativy upozorňující na negativní důsledky rozšíření těžby. „My v petici nežádali peníze, my chtěli nápravu věcí,“ uvedl zastupitel městyse Malšice Pavel Klíma, místopředseda krajské TOP 09.

Rozšířením těžby by došlo k tomu, že by se těžební prostor za domy obyvatel Maršova a Obory rozrostl z šesti na čtyřicet devět hektarů, až by obě osady spojil kráter, a těžaři by na místě zůstali namísto 11 let dalších 19 let a přitom vytěžili 2071 kilotun nerostu. To by také znamenalo dodatečných 140 tisíc přejezdů nákladních aut po nedávno opravených krajských komunikacích. A také hrozbu pro kvalitu spodní vody. Že by se zamýšlené rozšíření těžby negativně podepsalo na životním prostředí, dokazuje i posudek, jehož vypracování si zadali krajští radní.

Plány Keramostu proto odmítají nejen signatáři petice, kterou jich na jaře podepsalo 365, ale i občané, kteří hlasovali v anketě vypsané přímo úřadem městyse. Přesto se zástupci Malšic ani petiční inciativy nebránili jednání s těžaři. Došla jim ale trpělivost. „Celé léto a podzim jsme s firmou jednali, do roku 2027 to ještě vydržíme, ale teď Keramostu napíšeme, že dál již ne," dodává zastupitel Pavel Klíma. S jeho postojem se ztotožňují i všichni ostatní zastupitelé.

Keramost podle Pavla Klímy ukazuje, že kočkolit je důležitější než jihočeská krajina. Chová se totiž k prostředí velmi neprofesionálně. „Pokud by totiž dosavadní těžební činnost nezatěžovala okolní vesnice, nikdo by jim asi problémy nedělal. Ani přes půlroční jednání se chování těžařů nijak nezlepšilo. Dál kamiony parkují na silnici, dál kloužeme po bentonitu ještě půl kilometru od výjezdu z důlního prostoru, dál kamiony projíždí Oborou atd.,“ upozorňuje Pavel Klíma.

Petra Šebestíková

krajská manažerka

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Pavel Klíma

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 JIHOČESKÝ KRAJ

Lannova 2
370 01 České Budějovice

info@jhc.top09.cz
telefon: +420 733773708

 

KRAJSKÁ MANAŽERKA

Milena Kothbauerová

Milena.Kothbauerova@top09.cz

telefon: +420 734440735

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme