× Pojďte do toho s námi.

Souček: Zásah Ruska by vrhl demokratický vývoj v Bělorusku o desítky let zpět

19. 8. 2020

Běloruská republika se ocitla na rozcestí. Diktátorský režim prezidenta Lukašenka dovedl zemi k situaci, kdy si zástupci vládnoucí části dovolili téměř nepokrytě ovlivňovat prezidentské volby. Demokraticky smýšlející část Běloruské občanské společnosti říká „dost“ a vyšla do ulic. Nebezpečnost této situace je ta, že hrozí zásah Ruska na podporu vládnoucích sil k potlačení opozice a nepokojů v ulicích. Snaha Vladimíra Putina obnovit a stabilizovat sféru vlivu Ruska v hranicích, které se přiblíží hranicím bývalého Svazu sovětských socialistických republik je oficiální zahraniční politikou Ruska. Zásah Ruska by vrhl demokratický vývoj v Bělorusku o desítky let zpět, vedl by k další radikalizaci režimu a ke zvýšení jeho agresivity proti oponentům. V mezinárodním měřítku to může vést k dalšímu prohlubování rozdílu mezi demokratickou částí Evropy a pohrobky SSSR.

Toto povstání demokratických sil v Bělorusku nám přináší také naději, že Běloruský národ už není takovým národem, který se podrobí represím lehce. Jako jediné možné řešení je opakování voleb pod dohledem mezinárodního společenství.  

Naše myšlenky a podpora by měly směřovat k jednotlivcům i k celému Bělorusku, aby dokázalo nalézt sílu ke změnám společnosti, která povede k její demokratizaci, k příklonu k základním lidským právům a aby nalezlo sílu zbavit se poklidnou cestou diktátorského režimu a nalezlo cestu do demokratického světa.

Oldřich Souček, předseda MO České Budějovice

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 JIHOČESKÝ KRAJ

Lannova 2
370 01 České Budějovice

info@jhc.top09.cz
telefon: +420 733773708

 

KRAJSKÁ MANAŽERKA

Milena Kothbauerová

Milena.Kothbauerova@top09.cz

telefon: +420 734440735

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme