RUD: Lidé v Praze nemají šest žaludků

9. 12. 2011

Malá vesnice Komňa ze Zlínského kraje tento týden převzala na hradě titul vesnice roku. Nenatahujeme jen ruce, ale chceme spravedlivější systém, říká její starosta Karel Navrátil, který otevřeně podporuje návrh novely rozpočtového určení daní.

Komňa, která se svými necelými šesti sty obyvateli leží nedaleko Uherského Hradiště, je při přerozdělování daní typickým představitelem skupiny diskriminovaných obcí. Má mezi 500 až 10 tisíci obyvateli a oproti největším městům, dostává na jednoho občana čtyřikrát méně peněz, tedy pouhých 7 500 korun. Praha má 29 600 korun na občana.

Podle návrhu novely ministerstva financí by se tento rozdíl měl snížit alespoň na trojnásobek. Pro obec by to znamenalo ročně navíc 1,231 milionu korun. „Nemají přece šest žaludků, aby museli dostávat o tolik více z daní než my. Jsme stejní lidé jako oni, mělo by to být spravedlivější. Ať mají klidně dvakrát tolik než my, ale tohle je opravdu propastný rozdíl,“ říká starosta Karel Navrátil (nezávislý).

Návrh ministra Miroslava Kalouska vláda tento týden odložila na leden. ODS totiž nesouhlasí s tím, aby podle nového dělení čtyři velká města – Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, získávala méně peněz než doposud. „Nesouhlasím s tím. Vždyť v dnešní době není kde brát. Musejí se uskromnit, my jsme to dělali doposud, když oni měly peníze navíc,“ oponuje starosta Navrátil a dodává: „Kulturu si uděláme sami, ale chybí nám nejvíc služby. Například holička k nám jezdí jednou týdně, a každá koruna navíc by nám pomohla.“

O tom, jak by se změnily rozpočty obcí, se lidé mohou dozvědět na webových stránkách www.obcelidem.cz. Webové stránky obcelidem.cz, které nabízí kalkulačku s výpočtem a srovnáním současného a nového rozdělení daní (podle návrhu ministerstva financí), otevřeli lidé už více než 30 tisíc krát a pomocí portálu oslovili 388 starostů s žádostí o podporu návrhu. Projekt už také podpořilo bezmála sto obecních webů, kteří na něj odkazují.

Změna rozpočtového určení daní je zcela nezbytná. Současný systém totiž mnoha obcím neumožňuje, aby si udržely dostatečnou úroveň veřejných služeb a péče o své obyvatele. Starostové jsou pak například nuceni rozprodávat společný majetek, a to včetně bytového fondu. Taková opatření jsou pro občany jednoznačně nevýhodná a jsou jednou z motivací, proč TOP 09 o změnu v rozpočtovém určení daní usiluje. „Chceme, aby skončilo omezování osmi milionů lidí v zemi, kteří jen tím, že nebydlí v největších městech získávají od státu méně z vybraných daní. Navíc je to jedno z největších protikorupčních opatření, které koaliční vláda může udělat,“ říká předseda STAN a šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

Změna v rozpočtovém určení daní přinese lepší podmínky v 6200 obcích České republiky, stejný přístup státu k malým obcím i velkým městům, posílení samostatnosti měst a obcí. Více na: http://www.top09.cz/co-delame/tiskove-zpravy/top-09-i-male-obce-delaji-velke-veci-8019.html

Zlín 9.12.2011                                                       Emil Sedlařík, krajský manažer TOP 09

Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme