Manžel exprimátorky dostával městské zakázky, zlobí se zlínská koalice

10. 12. 2011

Vedení zlínské radnice kritizuje bývalou primátorku Irenu Ondrovou a viní ji ze střetu zájmů. Během osmi let, kdy Ondrová na radnici působila nejprve jako náměstkyně a pak jako primátorka, získala totiž firma jejího manžela městské zakázky za téměř osm milionů korun. Radní teď chtějí zkontrolovat hospodaření města za osm let nazpět.

Společnosti EC-Invest, kterou Ladislav Ondra vlastní, platila radnice za různé stavební práce, elektroinstalaci nebo osvětlení. Podle současného vedení města je to nemorální. "Vzbuzuje to dojem, že mohlo dojít ke střetu zájmů," upozornila radní Alena Zubalíková.

Bývalá primátorka Ondrová ale žádné pochybení nepřipouští. Nevzpomíná si na jediné hlasování, kdy by svým hlasem manželově firmě pomohla. Podle ní se nepodílel na akcích v oblastech, které měla na starosti. Čili v divadle, dopravní společnosti nebo Domě umění.

"Vylučuji i jakékoliv nepřímé ovlivňování. Na to jsem vždycky byla opatrná," reagovala Ondrová. Bývalý náměstek Miroslav Hladík si na práci pro firmu EC-Invest nevzpomíná. "Musel bych faktury zase vidět. Ale nejšťastnější to asi nebylo," připustil.

A co na to manžel Ireny Ondrové? "Řadu výběrových řízení jsme vyhráli, ale byla i lukrativnější, která jsme nezískali. Připadá mi to jako hon na čarodějnice," uvedl Ondra. Koalice kritizuje i zahraniční cesty bývalého vedení

Koalice navíc upozornila, že zatím našla jen zakázky, které byly přímo vyfakturované na firmu EC-Invest. Další peníze prý mohla firma získat přes jiné společnosti. "Pak by částka mohla být výrazně vyšší," naznačil náměstek primátora Ondřej Běták

Během posledního roku, kdy se vedení radnice změnilo, společnost EC-Invest žádnou zakázku od města nezískala. "Jednou jsme se přihlásili, ale nevyhráli jsme," uvedl Ondra.

Vedle konkrétního obvinění koalice také kritizovala časté zahraniční cesty bývalého vedení. Ročně stály městskou kasu několik set tisíc korun. Primátorka byla například ve Španělsku, Francii, Finsku, Brazílii nebo v USA. "Vždycky to mělo svůj důvod," brání se Ondrová.

Zveřejněné informace mají být prvním krokem v kontrole hospodaření města za posledních osm let. Radní chtějí prověřit prodeje pozemků, převody nemovitostí nebo dlouhodobé výpůjčky. Budou se zabývat například pozemkem ve Zlíně, na kterém si bývalý náměstek Martin Janečka postavil vilu.

10.12.2011    zlin.iDNES.cz

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 ZLÍNSKÝ KRAJ

J. A. Bati 5648 (budova 32)
760 01 Zlín

info@zln.top09.cz
telefon: +420 728577541

 

KRAJSKÝ MANAŽER

Martin Neřád

Martin.Nerad@top09.cz

telefon: +420 728577541

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme