Baroň: Studenti se na Zlínsko nevracejí. Mají důvod?

3. 8. 2016

Tisíce mladých lidí ze Zlínska odcházejí každoročně studovat na vysoké školy do Brna, Prahy nebo třeba Ostravy. Celkem jich je 14 000, což je polovina průměrného okresního města. Většina z nich se pak do regionu nevrátí. A není pravda, že by nechtěli.

Populace ve Zlínském kraji stárne, stejně jako v celé Evropě. V roce 2015 byl průměrný věk obyvatel Zlínska 42,2 let. Přitom ještě před patnácti lety to bylo 38,4. Zdravotnictví je na lepší úrovni, lidé se dožívají vyššího věku, tím pádem je více lidí ve starobním důchodu. Je logické se ptát, co to pro nás znamená do budoucna, když populace stárne a mladí lidé odcházejí z regionu.

Upřímně, člověk nemusí být zrovna expertem na demografii, aby si to dokázal představit. Minimum lidí v mladém produktivní věku s rodinami. Méně pracovních příležitostí a menší ochota investorů na Zlínsko přicházet. Snižující se počet obyvatel, se kterým bude spojeno vylidňování regionu.

Mimochodem, kraj se vylidňuje již nyní. Každoročně na Zlínsku žije zhruba o 1 000 obyvatel méně. Z těchto důvodů je pro nás důležité mladé lidi v kraji alespoň udržet. Úkol je to velice těžký, ale nebude nereálný. Aby z kraje mladí lidé neodcházeli, musí mít dostupné bydlení a dostatek pracovních příležitostí. S byty na Zlínsku problém není, je jich dost. Drtivá většina mých spolužáků z vysoké školy nebo i ze střední školy, odešla ze Zlínska právě kvůli nedostatku pracovních míst.

Nové pracovní místa nevytvoří politik. Vytvoří ho lidé. Firmy nebo jednotlivci. A ty je potřeba v tomto snažení podpořit. Třeba tím, že vytvoříme Karierní centrum Zlínského kraje. Jeho hlavním úkolem bude koordinace stáží a praxí mezi ŠoŠ, VoŠ či VŠ a firmami.

Podpořme finanční při prvním založení živnosti občany do 30 let s podmínkou mít po dobu 3 roky od čerpání podpory trvalé bydliště ve Zlínském kraji. A podporujme malé průmyslové zóny, místo megalomanské, dodnes neobsazené zóny v Holešově. Příkladem může být Lukov na Zlínsku. Podpoříme investory tam, kde skutečně podnikat chtějí, nikoliv tam, kde si to přeje politická reprezentace.

Toto jsou reálné, uskutečnitelné a věřím i prosaditelné kroky, jak zamezit vylidňování Zlínského kraje. Pomůžou zaměstnavatelům, zaměstnancům, živnostníkům.

Zlínský kraj má na víc

Milan Baroň, kandidát do krajského zastupitelstva

ŠTÍTKY

Volby:
2016 zastupitelstva krajů - Zlínský - 2. Milan Baroň

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 ZLÍNSKÝ KRAJ

J. A. Bati 5648 (budova 32)
760 01 Zlín

info@zln.top09.cz
telefon: +420 728577541

 

KRAJSKÝ MANAŽER

Martin Neřád

Martin.Nerad@top09.cz

telefon: +420 728577541

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme