Stavba roku v Brodě: Kaskáda láká děti, trávník psy

28. 6. 2019

Vodní kaskáda není koupaliště a trávník neslouží k venčení psů, vzkázal návštěvníkům Smetanova náměstí v Havlíčkově Brodě místostarosta Libor Honzárek (TOP 09). Brzy se tak „Smetaňák“ stane místem, kam bude psům vstup omezen.
Smetanovo náměstí se v pyšní titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2018 v kategorii dopravní stavby a veřejná prostranství. „Máme z toho samozřejmě velkou radost, už proto, že diskuse kolem rekonstrukce náměstí byly občas hodně bouřlivé,“ konstatoval místostarosta Libor Honzárek (TOP 09) a dodal, že o to víc ho mrzí, že si krásného náměstí někteří obyvatelé Brodu neváží.
Vodní kaskádu si hlavně děti občas pletou s koupalištěm, aniž by je rodiče napomenuli, a na trávníku se venčí psi. „Trávník je samozřejmě k tomu, aby si na něm mohli návštěvníci náměstí poležet a odpočinout, ale neslouží k venčení psů, proto připravujeme pro psy hlavně na trávník zákaz vstupu,“ upřesnil Honzárek.
Město má už léta vyhlášku, která omezuje pohyb psů v určitých místech. Jde zejména o lokality kolem dětských hřišť, kde se mohou psi pohybovat maximálně do sta metrů, do blízkosti nákupních center mohou maximálně do padesáti metrů a stejná vzdálenost platí u všech mateřinek a areálů škol.
Výrazným prvkem Smetanova náměstí je vodní kaskáda. „Voda pro kaskádu se čerpá z místní studny, která byla už v dávné historii města vydatným vodním zdrojem. Voda protéká uzavřeným okruhem mezi studnou, technickou nádrží a kašnou,“ popsal havlíčkobrodský místostarosta Honzárek

Zdroj: Havlíčkobrodský deník

Michael Kubík, krajský manažer TOP 09 Vysočina