Ochodnická: I bez "babičky" to dává smysl?!

24. 7. 2023
Je kolem toho spousta posměchu, ale také zpochybňování. Spousta zjednodušujících zkratek, které zdaleka nic nevypovídají o celku. A tak s vámi sdílím shrnující reportáž ČT24, ale také zkušenost bývalé starostky obce, která má 630 obyvatel.
Náš městys leží 13 km od krajského města, 3 km od D1, najdete v něm téměř kompletní infrastrukturu a služby. Obchody, pošta, knihovna, školka, devítiletka, hřiště, ČOV, plynofikace, dvě chatové oblasti, dostatek vody...
Přesto... Když jsem to naposledy počítala asi před 4 lety, tak z 250 čísel popisných, bylo necelých 60, většinou vícegeneračních domů, trvale neobydleno nebo v nich bydlel pouze jeden senior. Jisté je, že v obcích v jiných částech naší země i našeho kraje, je situace mnohem horší. Často se navíc jedná o nemovitosti uprostřed obcí. Starostové si s tím nevědí rady, obce tato situace blokuje v dalším rozvoji, protože zastavitelnost dalšího území je závislá na kapacitě sítí...
Zatepli dům, top méně, tím šetři a taky chraň naši planetu! To je další ze zkratek, které lze k novému programu využít.
O co se tedy ale jedná? Čím méně spotřebováváme energií, tím lépe pro naše peněženky, i pro naši planetu. Dřívější programy, například na výměny kotlů, proto rozšíří novinka, díky níž si rodiny mohou třeba zateplit dům, střechu, pořídit fotovoltaiku, tepelná čerpadla nebo vyměnit okna.
Navíc je program doplněn o bonusy v podobně nižších úrokových sazeb, bonusů dle znevýhodnění lokality, ale třeba také dle počtu dětí, které v nemovitosti budou mít trvalý pobyt.
I já mám mnoho výhrad. Třeba tu "babičku" bych fakt vynechala. Ale také mohu po 12 letech v komunálu říct, že nic lepšího ještě nikdo nevymyslel. A tak použiji další zkratku. I kdyby to vyřešilo třetinu těch nemovitostí, je to lepší než nedělat nic. Dopady nebudou okamžité, ale budou pozitivní. A to v mnoha ohledech.
Reportáž z Vysočiny:
Martina Ochodnická, poslankyně TOP 09 z Vysočiny

Michael Kubík, krajský manažer TOP 09 Vysočina

Galerie
Štítky
Osobnosti: Martina Ochodnická
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme