× Pojďte do toho s námi.

Kučera: Jsou excesy policie na demonstracích systémovým selháním?

26. 11. 2015

Interpelace poslance Michala Kučery na ministra vnitra Milana Chovance.

Vážený pane ministře, chtěl bych vás požádat o prošetření dvou excesů Policie České republiky, které se udály v minulých dnech. Nejprve Policie České republiky 28. října tohoto roku na Hradčanském náměstí surově napadla člověka, který v průběhu kladení věnců vykřikl: "Ať žije Havel!" Z veřejně dostupného videozáznamu je vidět, že policisté dotyčného člověka nijak neupozornili na případnou protiprávnost jeho chování, ani ho k ničemu nevyzvali, a rovnou se na něj vrhli a odtáhli ho pryč. Tím celé shromáždění narušili mnohem více, než dotyčný muž. Dle mého názoru se jedná o zásah, který je absolutně neadekvátní a připomíná mi silně zásahy komunistické Státní bezpečnosti před rokem 1989. Další excesem byla tentokrát naopak nečinnost Policie, která 17. listopadu tohoto roku doprovázela průvod příznivců prezidenta republiky na cestě z Albertova. Na náměstí Republiky začalo dle očitých svědků několik jedinců v tomto průvodu příznivců prezidenta Zemana provolávat hesla jako: "Nic než národ" a "Čistá rasa", tentokrát bohužel bez jakékoliv reakce přítomných policistů.

Důrazně vás žádám, pane ministře, o prošetření rozdílných postupů policistů ve výše zmíněných situacích, kdy za slova "Ať žije Havel" následuje zásah Policie, vláčení osoby po chodníku a zadržení na policejní služebně, zatímco skandování rasistických hesel Policie nečinně přehlíží. Také vás žádám o informaci, kdo uvedenému zásahu resp. doprovodu velel a jakým způsobem budete zjevná policejní pochybení řešit.

Já jsem vás už loni interpeloval ohledně podobného chování a neadekvátního zákroku policie během návštěvy prezidenta republiky v Opavě, kde Policie České republiky obdobně zasahovala proti pokojným odpůrcům prezidenta Zemana. Začínám proto nabývat dojmu, že buď Policie České republiky není dostatečně poučena, jak v těchto případech postupovat, a nebo že ty excesy, kterých se Policie České republiky dopouští, jsou systémovým pochybením. Proto bych vás ráad požádal o vysvětlení tohoto chování.

Michal Kučera, poslanec TOP 09

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Michal Kučera

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 ÚSTECKÝ KRAJ

Hradiště 97/4
400 01 Ústí nad Labem

info@ula.top09.cz
telefon: +420 412870305

 

KRAJSKÁ MANAŽERKA

Barbora Jandová

Barbora.Jandova@top09.cz

telefon: +420 773201825

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme