TOP 09 si připomněla hrdinství československých vojáků

15. 3. 2018

Politici TOP 09 včera ve Frýdku-Místku uctili památku vojáků 3. praporu 8. pěšího pluku. Pietního aktu se zúčastnil starosta obce Bolatice Herbert Pavera, předseda TOP 09 Moravskoslezského kraje Tomáš Velička, místopředseda TOP 09 Michal Kučera a senátor Tomáš Czernin (TOP 09). Květiny k památníku položili také další členové a sympatizanti TOP 09, kteří si chtěli připomenout události ze 14. března 1939.

„V historii každého národa existují významná výročí.  Ta, které si rádi připomínáme, jiná, na které bychom nejraději zapomněli nebo ta výročí, na které jsme již prakticky zapomněli. Takovým dnem je i 14. březen roku 1939. V tomto dni skončila svou krátkou existenci demokratická Československá republika,“ řekl starosta Bolatic Herbert Pavera.

Předseda TOP 09 Moravskoslezského kraje Tomáš Velička přítomným zdůraznil, proč je důležité si právě toto výročí připomenout. „Dnes sice máme demokracii, máme svobodu. Jsem členy Evropské unie a NATO. Bohužel se právě v dnešní době opět derou k moci totalitní ideologie. Jejich zástupci získávají sympatie lidí a posty v parlamentu. Na Hradě pak mají vliv lidé napojení na nedemokratické režimy na Východě,“ uvedl Tomáš Velička (TOP 09) a dodal: „Je tedy třeba si připomínat i dnešní, smutné výročí. Abychom již nikdy nemuseli bránit svou svobodu a demokracii se zbraní v ruce.“

Co se odehrálo 14. 3. 1939

Ráno toho dne zaútočila maďarská armáda na Východ republiky, na Podkarpatskou Rus. Z rozkazu generála Prchaly začala bránit tuto část státu čs. 12. pěší divize s podporou jednotek Stráže obrany státu. Tito vojáci bojovali za svou vlast ještě několik dnů poté, co již projížděly Prahou německé tanky. V podvečer 14. března, pak vstoupily jednotky německé armády do Moravské Ostravy. Další německé jednotky pak dorazily do Místku. Zde narazili na vojáky 8. pěšího pluku, kteří město bez rozkazu začali proti okupantům bránit. Do čela obrany se postavili kpt. Pavlík a por. Martínek. Pod jejich velením způsobila naše jednotka nepříteli značné ztráty. A to i přesto, že byli vojáci vyzbrojeni jen lehkými zbraněmi a nepřítel měl k dispozici i dělostřelectvo.

Tomáš Velička – krajský předseda TOP 09 Moravskoslezského kraje, email: tomas.velicka@email.cz

Herbert Pavera – starosta obce Bolatice, email: starosta@bolatice.cz

 

Galerie
Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme