Pavera: Novela zákona o vinařství zvýhodňuje velké firma a ubližuje malým firmám

23. 1. 2017
Omezit pančování vína by měla novela zákona o vinařství, která v úterý prošla Sněmovnou. Poslanci kývli na verzi, kterou navrhl Senát. Normu dlouhodobě kritizuje pravicová opozice, podle níž povede k likvidaci malých vinařů.

Pro senátní verzi hlasovalo 110 ze 148 přítomných poslanců (kdo jak hlasoval, najdete zde). Proti bylo 35 poslanců především z řad opoziční ODS a TOP 09. 

Zákony jsou šité na míru větším firmám, ti malí ostrouhají,“ kritizoval vládní novelu poslanec TOP 09 Herbert Pavera. Šéf topky Miroslav Kalousek zákon označil za produkt oligarchicko-socialistické vlády. 

Kontroverzní novelu zákona o vinařství a vinohradnictví Sněmovně Senát vrátil kvůli prodloužení lhůt. 

Vinotéky budou moci doprodat zásoby vína, které aktuálně mají, do konce tohoto roku. Sněmovní verze počítala s tím, že by vinotéky měly na doprodej čas půl roku od platnosti zákona. 

Vinotéky a výrobci vína také budou mít půl roku čas na nahlášení své provozovny. Původně na to měli mít pouze dva měsíce. 

Vláda si od novely slibuje omezení pančování vína. Sudové víno se například nebude moct prodávat jinde než u výrobců nebo dovozců vína. Výrobcem ale bude i ten, kdo si víno nechá vyrobit. Zakazuje se rovněž prodej vína z automatů. 

Za pančování vína budou moci být nově uděleny pokuty až 50 miliónů korun, nyní jsou desetinové. 

Vinotéky, které mají pouze prodejní místo, budou moci sudové víno prodávat pouze v takzvaných back-in-boxech, tedy v „pytlech v krabici“, které nelze znovu naplnit. 

Další novinkou je, že prodejci sudového vína se budou muset zaregistrovat.


Zdroj:novinky.cz,Datum vydání:17.1.2017 Rubrika / pořad:DomácíAutor:zpe, bja

https://www.novinky.cz/domaci/426663-poslanci-kyvli-na-senatni-verzi-novely-o-vinarstvi-mali-ostrouhaji-tvrdi-pravice.html

Štítky
Osobnosti: Herbert Pavera
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme