Outletové centrum: zácpy stále hrozí. Jak to úřednici mohli povolit?

4. 6. 2018
Budou moci v případě mimořádných událostí projet do obchodního centra záchranáři?

Doslova před očima roste stavba outletového centra v Ostravě- -Přívoze, které má být otevřeno letos v listopadu. Desítky obchodů budou v prostoru mezi dálnicí D1 a řekou Odrou nabízet značkové oblečení s výraznými slevami.
Již za několik týdnů začne budování světelné křižovatky s frekventovanou Hlučínskou ulicí. V současné době v areálu probíhají přípravné zemní práce na připojení. Stavbaři mimo jiné odstranili chodník mezi Hlučínskou ulicí a outletovým střediskem, kde vznikne další jízdní pruh. Překážející sloupy zmizí.
Se samotnou stavbou křižovatky se má začít během prázdnin.
Budoucí poměrně komplikovaná světelná křižovatka vzbuzuje stále větší obavy motoristů. Půjde totiž o jediné napojení na obchodní středisko. V současné době se sice jedná o druhém připojení z křižovatky nad dálnicí D1, to je však zatím v nedohlednu.

Frekventovaná Hlučínská ulice již nyní během dopravní špičky zažívá kalamitní situace. Napojení outletového centra s parkovací kapacitou osmi set vozidel by podle řidičů mohlo přinést kolaps. 

OBAVY
Na možné problémy opakovaně upozorňovali i starostové některých ostravských městských částí a také představitelé obcí na Hlučínsku. Potíže podle nich mohou nastat při ranní špičce cestou do Ostravy, odpoledne pak v opačném směru.
„Pouze jediný příjezd do outletového centra je nesmysl, a to i z hlediska bezpečnosti. Cokoliv se tam může stát, požár auta, požár outletového centra a podobně. Otázka je, jak se tam pak dostanou záchranné složky. Proto je tak důležité, aby byl co nejdříve otevřen plnohodnotný sjezd z dálniční křižovatky,“ řekl Herbert Pavera, předseda Sdružení obcí Hlučínska, které již na téma outletového centra vedlo několik jednání s různými institucemi.

NEJDŘÍVE ZA ROK
Otevření druhého napojení na outletové centrum z dálniční křižovatky je ale otázka minimálně jednoho roku, spíše delší doby.
„Moc bych si přál, aby se úředníci domluvili a v rámci všech zákonných postupů to udělali do jednoho roku. Ale myslím si, že to bude spíše až v roce 2020. Možná je popoženou první zkušenosti,“ doplnil Pavera.

NOVÝ MOST
Dalším řešením, o kterém se v poslední době stále častěji mluví, by podle Pavery mohlo být vybudování nového mostu přes řeku Odru, který má být součástí obchvatu Hlučínska. Komunikace vedoucí z mostu by se napojovala na křižovatku nad dálnicí D1 v Přívoze, za které by se dalo sjet do outletového centra. Most ale nebude stát dříve než za pět let.

K TÉMATU
Teorie vychází, jaká bude praxe?Napojení outletového centra na Hlučínskou ulici u mostu přes řeku Odru se bude nacházet mezi dvěma světelnými křižovatkami vzdálenými zhruba kilometr. „Může tam vzniknout špunt. Na to upozorňujeme od počátku. Věřím, že to mají nějak dořešené,“ řekl Herbert Pavera, předseda Sdružení obcí Hlučínska, a dodal: „Nechápu, jak to všechno mohli příslušní úředníci povolit. Všichni víme, kolik tam jezdí aut. A oni to pustili. To opravdu nechápu, že to tak lehce prošlo.“ Podle Pavery je sice možné, že teoreticky všechno vychází, ale … „Výpočty jim nějak vychází. V určitých chvílích to nebude až tak tragické, protože pokud nebude ranní či odpolední špička, tak to jakžtakž půjde. Ale ve špičce jsem sám zvědavý, jak to bude fungovat,“ řekl Pavera. Investor je však přesvědčen, že problémy nevzniknou.

Zdroj:opavsky.denik.czDatum vydání:28.5.2018 Rubrika / pořad:Z regionuAutor:Jaroslav Perdoch

Štítky
Osobnosti: Herbert Pavera
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme