Osobní údaje budou hlídat pověřenci. Z čeho je obce zaplatí?

16. 1. 2018
Pověřenci začnou hlídat osobní data, obce se diví
Shromažďovat data o jiných lidech nebude tak snadné jako dosud. Od 25. května začne platit evropské nařízení o nakládání s osobními údaji, což tvrdě dopadne i na obce. Evidence informací o občanech bude pod větší kontrolou. 
Jenže současně každá radnice musí od jara využívat speciálního pracovníka, takzvaného pověřence, který bude nakládání osobních dat dozorovat. 
Starostové například zatím netuší, z čeho dalšího člověka zaplatí. 
Starosta Bolatic na Hlučínsku Herbert Pavera souhlasí s tím, aby byly osobní údaje chráněné. Sám totiž má zkušenost s jejich zneužitím. 
„V minulosti jsem začal podporovat některé neziskové organizace a najednou mi jich píše více a více, protože se od někoho dostaly k mým údajům,“ povzdychl si. 
O novém nařízení však má pochybnosti a domnívá se, že je zbytečně náročné.A hlavně nahrává různým společnostem, které na analýze a případně na poskytování služeb pověřence budou vydělávat docela slušné peníze,“ naráží na fakt, že mnohé radnice zavalily nejrozmanitější nabídky. 

Pavera jako předseda Sdružení obcí Hlučínska uvedl, že starostové se zatím připravují teoreticky. Dohodli se, že počkají do poloviny února, jestli ministerstvo vnitra vydá nějakou prováděcí vyhlášku. 
„Pořád věříme, že zvítězí zdravý rozum a jednoduché řešení, především pro menší obce. Tam často pracuje starosta a jedna nebo dvě zaměstnankyně a nevím, jak budou vše stíhat,“ obává se Pavera. 

Zdroj:Mladá fronta DNESDatum vydání:12.1.2018 Rubrika / pořad:Kraj MoravskoslezskýStrana / zpráva14Autor:— Josef Gabzdyl

Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme