Pavera: Cílem není zpochybnit, že Epopej patří Praze, ale zpřístupnit ji lidem

30. 9. 2019

Přes nedávno skončené prázdniny se nezahálelo ohledně dění okolo Slovanské epopeje. Senátoři i členové výboru pro kulturu pražského magistrátu se seznámili s podmínkami, které nabízí Moravský Krumlov a pražská Zbraslav, které připadají v úvahu jako prozatímní hostitelé monumentálního díla Alfonse Muchy. Většina senátorů podpořila výzvu Herberta Pavery, aby byla opět vystavena v Moravském Krumlově do doby, než se Praha rozhodne, kam dílo umístí. Jejich výzvu podpořil i vnuk slavného malíře John Mucha. Včera se k této variantě přiklonili také zastupitelé, kteří v „kulturním“ výboru magistrátu zasedají. Zeptali jsme se právě Herberta Pavery, co na jednání výboru říká.

Pane senátore, včera jste byl na jednání Pražského kulturního výboru, který jednal o osudu Slovanské epopeje. Jak to dopadlo?

Výbor pro kulturu, výstavnictví, cestovní ruch a zahraniční vztahy Hlavního města Prahy doporučil umístit Epopej právě na zámek v Moravském Krumlově. Je také fér říci, že hlasování členů výboru dopadlo nejtěsnějším rozdílem jednoho hlasu, ale to nic nemění na tom, že situace před jednáním pražských zastupitelů je dnes přece jen lepší, než byla.

Ale nakonec rozhodnou všichni zastupitelé?

Ano, výbor pouze doporučuje, ale je to důležité rozhodnutí kompetentních lidí. Mám velkou radost, že na výboru nepřevládly emoce, ale věcná debata. A chtěl bych i zde poděkovat za poznání a možnost říct pár slov.

Kdyby zastupitelstvo rozhodlo v souladu s většinou v kulturním výboru, tak se tedy Epopej odstěhuje zpět do Krumlova? Na jak dlouho?

Zapůjčení je prozatím stanoveno na 5 let. Tedy Město Moravský Krumlov nabízí „domov“ pro Slovanskou epopej, než Praha vybuduje odpovídající výstavní síň. Naším cílem není zpochybnit, že Epopej patří Praze, ale vystavit ji, protože teď je Epopej zavřená v depozitáři a to je škoda. Zejména u díla, které je tak propojené s naší minulostí.

Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme