Obce mohly mít tři miliardy z hazardu. Ale nemají…

vyjádření Jiřího Blažka

14.11.2011

Zdaněním hazardu mohly obce získat tři miliardy korun. Sněmovna ale rozhodla jinak, a tak peníze zůstanou soukromým firmám, které je mají poslat na charitu. Všichni víme, nebo alespoň tušíme, jak to u nás chodí… Peníze mizí v nejasných organizacích.

ODS, ČSSD, Věci veřejné a KSČM se shodly, že loterijní společnosti vědí asi lépe než obecní zastupitelstva, kde jsou potřeba peníze. Za tímto rozhodnutím vidím jasné vítězství loterijní lobby, která tak dosáhla svého. Přitom obce a města ze svých rozpočtů financují také kulturu, sport, sociální služby a další potřebné oblasti. Obce tak ve srovnání s původním návrhem vlády přijdou o pravomoc rozdělit 5,9 miliardy a nově budou dělit pouze 2,9 miliardy, stát pak 2,6 miliardy.

Navýšením obecních rozpočtů mohlo některým obcím výrazně pomoci. Například na Vysočině by se tak našly peníze, které by financovaly provoz nově vznikajících volnočasových a rodinných center v obcích.

Pro tento systém nebylo ministerstvo financí ani vláda, ale jednotliví poslanci ODS, ČSSD, KSČM i ministr Věcí veřejných. Právě těch se musíme ptát, co je vedlo k takovémuto rozhodnutí. A hlavně to musejí vědět občané, protože těch se to týká. A velmi osobně. A stejně tak osobně se to dotklo mě. Jsou věci, nad kterými rozum zůstává stát.

Nastává doba utahování opasků. Ale proč někdo musí utahovat a jiný může povolovat? Musíme se ptát poslanců z našich krajů, jak a proč takto hlasovali. Proč věří více hazardním firmám než zástupcům obcí?

Jmenovitý
přehled hlasování najdete na webu Sněmovny www.psp.cz: hlasování
číslo 191.

Jiří Blažek, předseda krajské organizace TOP 09 v Kraji Vysočina




Od: *
Komu: *
Popis: *
c-a-p-t-c-h-a-c-0-d-e
Vygeneruj nový
Prosím opište kód: *  

Nepřehlédněte

Farský: K Registru se připojují ministerstva i ŘSD

Hlavní obrázek, ke článku Farský: K Registru se připojují ministerstva i ŘSD
vloženo: 21.5.2012

Poslanec Jan Farský totiž předkládá návrh zásadního protikorupčního opatření, které může uspořit desítky miliard korun ročně.

»»»

Gazdík: S kompromisem jsem spokojen

Rozhovor s předsedou poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petrem Gazdíkem

Hlavní obrázek, ke článku Gazdík: S kompromisem jsem spokojen
vloženo: 23.5.2012

"Současná ekonomická a také politická situace ve čtyřech největších městech neumožňuje v současné době víc,“ řekl Petr Gazdík.

»»»

Kalousek: Zásluhovost už nebude zašlapávána

Komentář ministra financí Miroslava Kalouska

Hlavní obrázek, ke článku Kalousek: Zásluhovost už nebude zašlapávána
vloženo: 22.5.2012

Princip zásluhovosti byl po dlouhá léta zašlapáván do země. Úkolem důchodové reformy je tyto nedostatky napravit, uvedl ministr.

»»»
Copyright © 2009-2012  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena