Volby 2014 do zastupitelstev obcí

Komunální volby v pátek 10. a sobotu 11. října 2014

Jak hlasovat ve volbách do zastupitelstva

Podzimní komunální volby rozhodnou o tom, kdo bude spravovat Vaši obec v následujících čtyřech letech. Volič muže vybírat své zastupitele mezi všemi kandidátkami. Jak je to možné? Každý volič obdrží jen jediný volební lístek, na kterém však budou uvedeny všechny kandidující volební strany. Muže pak volit buď jednotlivou stranu, a nebo si vybrat jednotlivé kandidáty z libovolných kandidujících stran. Pro každou obec je maximální počet hlasů/křížků jiný, odpovídá počtu zastupitelů obce. Bližší informace o hlasování v komunálních volbách naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Křížkujete? Tak ještě počítejte

Také si myslíte, že je nejlepší zvolit na vaši radnici jednotlivé osobnosti napříč různými politickými stranami nebo hnutí? Možná se budete divit, ale je to omyl. Rozšířený a v dobré víře také hojně využívaný. Jenže nefunguje tak, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jak je to možné?

Komunální volby totiž neznají preferenční hlasy! Nejdříve se sčítají hlasy pro politickou stranu a teprve pak dojde na hlasy, díky kterým se kandidáti posouvají na kandidátce směrem vzhůru, tedy ke zvolení. Na skok na kandidátce potřebuje každý kandidát v komunálních volbách mnohem více hlasů než kandidát do poslanecké sněmovny. Minimálně 10 procent. Volič, který by chtěl volit jen jednu konkrétní stranu a zároveň jakoby uplatnit "preferenční" hlasy na kandidátce a zakřížkoval by např. jen 5 kandidátů z 35, ale nikoli celou kandidátku, by dal pouze těchto 5 hlasů a 30 zbývajících by propadlo.

Kvůli dobrému úmyslu voliče a systému voleb pak mohou nastat naprosto paradoxní situace. Lídr a několik kandidátů na předních pozicích tak mohou být zvoleni do zastupitelstva i přesto, že získali méně hlasů než osobnosti, které voliči favorizují a jsou na nevolitelných místech. Ty pak nejenže zůstanou bez mandátu, ale hlasy určené jim přispějí ke zvolení kandidátů v čele.

Nevěříte? Máme příklad:

Obec má 15členné zastupitelstvo. Stranu XY vede neoblíbený lídr, který dostal od voličů pouze 10 hlasů. Dalších 12 kandidátů získalo po 120 hlasech, 2 kandidáti pak každý 110 hlasů. Strana dostala tedy celkem 1670 hlasů a získala 1 mandát.

Kdo bude nakonec zastupitelem?

Mandáty se rozdělují podle pořadí na kandidátní listině. Lídra může přeskočit jen kandidát, který by získal alespoň o 10 % hlasů více, než je průměrný počet hlasů na jednoho kandidáta. Průměr je 111,33 hlasů a nutný počet hlasů pro přeskočení je tedy o 10 procent více - 122,46 hlasů. Takový výsledek nemá nikdo, i když většina kandidátů získala dokonce 120 hlasů. Zastupitelem za stranu XY se přesto stává její lídr, který získal jen 10 hlasů.

Možná proto ve volbách do obcí a měst skočí na kandidátkách výš pouhá desetina kandidátů…

Dá se dělat jediné, sdělit toto všem, kteří chtějí jít k volbám a netuší, že by mohli promarnit své hlasy. A také volit odpovědně - celou kandidátku strany TOP 09 či koalic a sdružení, kde jsou její osobnosti.

Vyhledávání kandidátek

Abyste mohli zjistit, zda u Vás TOP 09 kandiduje, připravili jsme vyhledávání kandidátek. Můžete hledat rovnou dle názvu konkrétního území (funguje napříč všemi kategoriemi od obcí, přes města, statutární města a Prahu až po městské části a obvody) nebo nechat si vypsat kandidátky v určitém kraji či okrese.


Články k volbám do zastupitelstev obcí v roce 2014

Opravy mostu omezí cyklisty
5. 8. 2015

Opravy mostu omezí cyklisty

Podle židenického místostarosty Petra Kunce (TOP 09) nemyslí magistrát při opravách na cyklisty. Obává se dopravních nehod.

Celý článek
Dělnický dům bude mít nové parkety
5. 8. 2015

Dělnický dům bude mít nové parkety

Vedení židenické radnice se rozhodlo investovat několik miliónu korun do opravy Dělnického domu. Opraví parkety i střechu.

Celý článek
Kříž: Klatovská rozhledna přivítá veřejnost po 50 letech
4. 8. 2015

Kříž: Klatovská rozhledna přivítá veřejnost po 50 letech

Lidé letos budou mít jedinečnou šanci vystoupat na rozhlednu, která byla pro veřejnost desítky let uzavřena. Řeč je o věži na Hůrce v Klatovech. Město navíc plánuje objekt zrekonstruovat a zprovoznit tak, aby v dalších letech fungoval po celou turistickou sezónu. „Rozhlednu letos otevřeme 22. srpna a pravděpodobně také na jeden den v září. Technici Správy nemovitostí Klatovy na objektu provedli několik úprav, díky kterým na její vrchol budou moci vkročit lidé,“ sdělil Právu klatovský místostarosta Martin Kříž (TOP 09).  

Celý článek
Další diskuze? Ne, reagovala koalice
28. 7. 2015

Další diskuze? Ne, reagovala koalice

O výběru firmy, která se bude starat o veřejné zakázky největší brněnské městské části, s vámi dál diskutovat nebudeme. Takový vzkaz včera odpoledne poslali koaliční zastupitelé z Brna­středu opozici. Neschválili totiž program mimořádného zastupitelstva, který jejich političtí odpůrci navrhli. Jednání tak po pár minutách skončilo. 

Celý článek
Do šestice všeho dobrého –  TOP 09 letos opět na závodu dračích lodí
18. 7. 2015

Do šestice všeho dobrého – TOP 09 letos opět na závodu dračích lodí

Členové a příznivci Plzeňské TOP 09 se v sobotu 18. července sešli na Borské přehradě. Konal se zde po roce opět závod dračích lodí a posádka jedné z nich jela v barvách TOPky.

Celý článek
Radnice pořídí nové červené kontejnery
16. 7. 2015

Radnice pořídí nové červené kontejnery

Kam odhodit drobné elektrospotřebiče, které už dosloužily? V brněnské městské části Židenice mohou lidé nově využít čtyři speciální červené elektrokontejnery.

Celý článek
Kvůli smlouvě se sejdou zastupitelé
15. 7. 2015

Kvůli smlouvě se sejdou zastupitelé

Mimořádné jednání zastupitelstva městské části chce svolat opozice v Brně­-středu.

Celý článek
Židenice postaví hřiště pro teenagery. I s lezeckou stěnou
15. 7. 2015

Židenice postaví hřiště pro teenagery. I s lezeckou stěnou

Zatímco dětských hřišť je v Židenicích dostatek, prostor pro vyžití teenagerů v brněnské městské části chybí. Radní se proto rozhodli postavit v místě bývalého fotbalového stadionu v Líšeňské ulici areál, kde by mohli mladí lidé trávit volný čas. 

Celý článek
Moravský Krumlov odkoupí zámek
9. 7. 2015

Moravský Krumlov odkoupí zámek

Ano. Tak zní konečné slovo zastupitelů z Moravského Krumlova. Na svém jednání v úterý vyslovili souhlas s koupí zámku. Společnost Incheba je ochotna jej prodat za patnáct miliónů korun. 

Celý článek
Krumlovští zastupitelé kývli na koupi zámku
8. 7. 2015

Krumlovští zastupitelé kývli na koupi zámku

Symbolické místo pro historické rozhodnutí zvolilo vedení radnice v Moravském Krumlově, když úterní zasedání tamních zastupitelů svolalo do nedávno zrenovovaných prostor místního zámku. Právě jeho koupi od dosavadního majitele, společnosti Incheba, zastupitelé schválili. Pro bylo 17 zastupitelů z dvaceti přítomných. Radnice zaplatí patnáct milionů korun. O způsobu platby ještě bude dál jednat.  

Celý článek
1 2 3 4 5 6 7 ... 10 ... 55 56
Články 41 - 50 z 556
TOP 09 vyčíslila náklady na kampaň. Vešla se do rozpočtu
22. 12. 2014

TOP 09 vyčíslila náklady na kampaň. Vešla se do rozpočtu

Tisková zpráva TOP 09 k rozpočtu na volební kampaně

TOP 09 spočetla průběžné náklady na kampaň před letošními senátními a komunálními volbami. Ani v jednom případě přitom nepřekročila plánovaný rozpočet.

Celý článek