Volby 2014 do zastupitelstev obcí

Komunální volby v pátek 10. a sobotu 11. října 2014

Jak hlasovat ve volbách do zastupitelstva

Podzimní komunální volby rozhodnou o tom, kdo bude spravovat Vaši obec v následujících čtyřech letech. Volič muže vybírat své zastupitele mezi všemi kandidátkami. Jak je to možné? Každý volič obdrží jen jediný volební lístek, na kterém však budou uvedeny všechny kandidující volební strany. Muže pak volit buď jednotlivou stranu, a nebo si vybrat jednotlivé kandidáty z libovolných kandidujících stran. Pro každou obec je maximální počet hlasů/křížků jiný, odpovídá počtu zastupitelů obce. Bližší informace o hlasování v komunálních volbách naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Křížkujete? Tak ještě počítejte

Také si myslíte, že je nejlepší zvolit na vaši radnici jednotlivé osobnosti napříč různými politickými stranami nebo hnutí? Možná se budete divit, ale je to omyl. Rozšířený a v dobré víře také hojně využívaný. Jenže nefunguje tak, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jak je to možné?

Komunální volby totiž neznají preferenční hlasy! Nejdříve se sčítají hlasy pro politickou stranu a teprve pak dojde na hlasy, díky kterým se kandidáti posouvají na kandidátce směrem vzhůru, tedy ke zvolení. Na skok na kandidátce potřebuje každý kandidát v komunálních volbách mnohem více hlasů než kandidát do poslanecké sněmovny. Minimálně 10 procent. Volič, který by chtěl volit jen jednu konkrétní stranu a zároveň jakoby uplatnit "preferenční" hlasy na kandidátce a zakřížkoval by např. jen 5 kandidátů z 35, ale nikoli celou kandidátku, by dal pouze těchto 5 hlasů a 30 zbývajících by propadlo.

Kvůli dobrému úmyslu voliče a systému voleb pak mohou nastat naprosto paradoxní situace. Lídr a několik kandidátů na předních pozicích tak mohou být zvoleni do zastupitelstva i přesto, že získali méně hlasů než osobnosti, které voliči favorizují a jsou na nevolitelných místech. Ty pak nejenže zůstanou bez mandátu, ale hlasy určené jim přispějí ke zvolení kandidátů v čele.

Nevěříte? Máme příklad:

Obec má 15členné zastupitelstvo. Stranu XY vede neoblíbený lídr, který dostal od voličů pouze 10 hlasů. Dalších 12 kandidátů získalo po 120 hlasech, 2 kandidáti pak každý 110 hlasů. Strana dostala tedy celkem 1670 hlasů a získala 1 mandát.

Kdo bude nakonec zastupitelem?

Mandáty se rozdělují podle pořadí na kandidátní listině. Lídra může přeskočit jen kandidát, který by získal alespoň o 10 % hlasů více, než je průměrný počet hlasů na jednoho kandidáta. Průměr je 111,33 hlasů a nutný počet hlasů pro přeskočení je tedy o 10 procent více - 122,46 hlasů. Takový výsledek nemá nikdo, i když většina kandidátů získala dokonce 120 hlasů. Zastupitelem za stranu XY se přesto stává její lídr, který získal jen 10 hlasů.

Možná proto ve volbách do obcí a měst skočí na kandidátkách výš pouhá desetina kandidátů…

Dá se dělat jediné, sdělit toto všem, kteří chtějí jít k volbám a netuší, že by mohli promarnit své hlasy. A také volit odpovědně - celou kandidátku strany TOP 09 či koalic a sdružení, kde jsou její osobnosti.

Vyhledávání kandidátek

Abyste mohli zjistit, zda u Vás TOP 09 kandiduje, připravili jsme vyhledávání kandidátek. Můžete hledat rovnou dle názvu konkrétního území (funguje napříč všemi kategoriemi od obcí, přes města, statutární města a Prahu až po městské části a obvody) nebo nechat si vypsat kandidátky v určitém kraji či okrese.


Články k volbám do zastupitelstev obcí v roce 2014

Milionové kostely
31. 7. 2014

Milionové kostely

„Stojíme na prahu nové epochy cestovního ruchu ve Žďáru. Na září společně plánujeme oslavy dvaceti let zapsání kostela na seznam UNESCO,“ je nadšený ze spolupráce s farností místostarosta města Ladislav Bárta (TOP 09).

Celý článek
Kacer (TOP 09): Brno má na víc
30. 7. 2014

Kacer (TOP 09): Brno má na víc

Nabízíme voličům velmi kvalitní program do Zastupitelstva města Brna se směřováním na více jak jedno volební období. 

Celý článek
TOP 09 kandiduje ve více než 500 městech a obcích
25. 7. 2014

TOP 09 kandiduje ve více než 500 městech a obcích

Největší počet kandidátek podali členové TOP 09 ve Středočeském kraji (99) a v Jihomoravském kraji (73).

Celý článek
Sluneční lázně na pokračování
23. 7. 2014

Sluneční lázně na pokračování

Se zájmem jsem si přečetl dvě zprávy. Jednu z oficiálních stránek statutárního města Jablonec n/N. A to, že v rámci otevření parteru v radnici prezentuje město studii, jak by mohli vypadat Sluneční lázně v budoucnosti. 

Celý článek
Hrdinové protikomunistického odboje ze skupiny
21. 7. 2014

Hrdinové protikomunistického odboje ze skupiny "Praha - Žatec"

V pátek 17. července se konala ve foyer žatecké radnice vzpomínková akce na popravené účastníky z Odbojové skupiny Praha - Žatec.Hrdiny protikomunistického odboje si připomněli účastníci akce, jejich příbuzní, zástupci AČR, Konfederace politických vězňů, Čs. obce legionářské, poslanec Parlamentu ČR Michal Kučera a místostarosta Žatce a krajský zastupitel Jan Novotný.

Celý článek
Ostrovská TOPka nabídne restaurátora i velitele hasičů
18. 7. 2014

Ostrovská TOPka nabídne restaurátora i velitele hasičů

K hlavním cílům politiky ostrovské místní organizace TOP 09 vždy patřil zájem o ty oblasti městského života, které byly doposud spíše přehlíženy. Kromě šetrného hospodaření a odpovědného nakládání s městskými prostředky či postupné revitalizace obytných vnitrobloků se náš zájem klonil rovněž ke...

Celý článek
16. 7. 2014

Prasárna, říká politik TOP 09 k tomu, že Andrej Babiš vyhodil z funkce exhejtmana ODS

Zemětřesení v karlovarském Thermalu. Pod tímto titulkem informuje deník Právo o personálních změnách provedených Ministerstvem financí. Andrej Babiš (ANO) odvolal ředitele hotelu a provedl čistku v představenstvu a dozorčí radě. Místo členů ODS vyslal odborníky z ANO.

Celý článek
Ano, takhle se chová ANO!
16. 7. 2014

Ano, takhle se chová ANO!

Prohlášení předsedy TOP 09 Karlovarského kraje Petra Zahradníčka

Je možné souhlasit s redukcí členů představenstva a dozorčí rady, ne už však se samotným způsobem odvolání orgánů a výběrem nově jmenovaných osob.

Celý článek
Tureček ochutnal uzeniny i syrovátku
2. 7. 2014

Tureček ochutnal uzeniny i syrovátku

Poslanec Karel Tureček navštívil radnice a zemědělské a potravinářské podniky v Kamenici nad Lipou a Žirovnici.

Celý článek
Roztocké zakázky jsou čisté

Roztocké zakázky jsou čisté

Soutěžením se za poslední dva roky podařilo ušetřit celkem 38 milionů Kč. Z toho 26 milionů Kč představuje úspora na dostavbě školy a 12 milionů Kč úspora na ostatních zakázkách.

Celý článek
1 2 ... 40 ... 45 46 47 48 49 50 ... 53 54
Články 461 - 470 z 532
TOP 09 vyčíslila náklady na kampaň. Vešla se do rozpočtu
22. 12. 2014

TOP 09 vyčíslila náklady na kampaň. Vešla se do rozpočtu

Tisková zpráva TOP 09 k rozpočtu na volební kampaně

TOP 09 spočetla průběžné náklady na kampaň před letošními senátními a komunálními volbami. Ani v jednom případě přitom nepřekročila plánovaný rozpočet.

Celý článek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme