Martina Kapitánová - Chci město léčit...

23. 9. 2010

1/
Paní doktorko, vy nejste původem z Valašského Meziříčí. Jak a kdy jste sem dostala?
Narodila jsem se v Prostějově a žila jsem tam do roku 2002, kdy jsem se na jaře přistěhovala za svým současným manželem do Valašského Meziříčí.

2/
Proč jste si vlastně vybrala práci lékaře a zrovna obor, v němž se denně setkáváte s těmi nejtěžšími případy, tedy s  extrémními nároky na psychiku?

Po ukončení vysoké školy jsem už byla rozhodnuta pro jakoukoliv formu akutní medicíny,abych viděla hned výsledky, protože jsem povahou netrpělivá a co není hotovo nejlépe včera, je špatně. Zhruba 10 let jsem pracovala  pouze na ARU, pak jsem se začala pracovat na Jednotce intenzivní péče. na několik hodin. Podrobněji se o své práci zmiňuji na webových stránkách nemocnice.To, že denní setkávání s nemocemi, bolestmi a smrtí se až tak promítá do psychiky lékaře, jsem zjistila až později, a pořád se s tím někdy lépe, někdy hůře,snad úspěšně, vyrovnávám .

3/
Kromě toho, že jste primářka na jednotce intenzivní péče ordinujete v Nutriční ambulanci. O jaké pacienty tady jde?
Většinou ke mně docházejí onkologičtí pacienti, kteří následkem nemoci a náročné léčby extrémně hubnou, potom pacienti po operacích trávicího traktu a nemocemi trávicího traktu a
pacientky s anorexií. Kromě doporučení různých dietních opatření zde předepisuji i speciální doplňkovou výživu a léčím průvodní příznaky jako je bolest, nechutenství a deprese. Jedná se o celkem novou specializaci v medicíně, která byla dosud opomíjena a až nyní se začíná přikládat větší důraz na správnou výživu nemocných, protože v praxi se ověřila , že se i tím léčí, může se zlepšit kvalita a délka života a snížit úmrtnost a komplikaci u dříve smrtelných chorob.Jsem opravdu vděčna vedení naší nemocnice,že mi umožnilo se tomu plně věnovat.

4/
Prozradíme na vás, že jste podruhé vdaná, máte osmnáctiletou dceru a čerstvě také půlročního syna. Jste tedy určitě časově více než vytížená. Co vás v takové situaci vedlo k rozhodnutí kandidovat do komunálních voleb? A proč právě za TOP 09?
Jsem asi 2 roky znechucena situací,která panuje v jak v celorepublikové, tak v regionální politice.Dříve jsem chodila ke všem volbám a myslela si, že to na nějakou změnu k lepšímu stačí. Nyní jsem dospěla k názoru, že to nestačí, že musím udělat víc, že bych byla lepším a zodpovědnějším politikem než ti současní. Určitě mi řeknete, že jsem naivní, ale já jsem zvyklá za sebou vidět výsledky a dobré výsledky v jakékoliv činnosti, kterou vykonávám. Snad kromě pletení. A jsem přesvědčena, že pro naše město bych mohla vykonat hodně dobrého, protože když si něco umanu, to by vám potvrdili hlavně moji blízcí, tak to dokončím.A s úspěchem. Těší mě dělat něco pro druhé.
A proč TOP 09? Jsem pravicově založena a k výběru jsem měla ODS a TOP 09. Takže jsem neměla o čem uvažovat.  Teď vážně: velmi mě zklamala morálka panující v ODS.

5/
Kdybyste jako občan měla odpovědět na otázku, co vás ve městě nejvíc štve, co vám vadí a obtěžuje život? Co by to bylo? A jak to změnit?
A)Zoufalá dopravní situace v našem městě, kterou nikdo koncepčně neřeší .
Nevěřím, že v nejbližší době budou ve státní kase peníze na tolik očekávaný obchvat. Proto o něm ani nebudu hovořit. Pro začátek by možná stačilo změnit-samozřejmě po poradě s kvalifikovanými odborníky a vytvořit koncepční studii-dopravního značení ve městě, vytipovat nejvíce frekventovaná a „nejslabší místa  a hlavně dopředu a s rozumem a především s ohledem na místní občany plánovat opravy komunikací,ne jako současné vedení radnice.
B)Neprůhlednost zakázek zadávaných městem a tím dle mého mínění zbytečný únik peněz, které by mohly být investovány jinak a lépe.
Všechny i sebemenší zakázky a smlouvy o díle zveřejňovat na internetu, skončit s oslovováním několika vybraných firem,podmínky nepřizpůsobovat na „míru“ některým firmám, následná důsledná kontrola práce a výsledku vybraných firem, protože ne vždy cena nabídnutá při zájmu o zakázku je konečná a výsledek neodpovídá zadání.O to by se měl starat tým nezávislých odborníků a prověřených lidí.
C)Bohorovnost  a arogance moci u některých regionálních politiků .
Jednoduchá léčba Vyměnit!!!!!
D)Absence míst, kde by mohly naše děti s námi kvalitně trávit volný čas.
Koncepční řešení v rámci města- naplánovat množství a rozmístění dětských hřišť, míst pro volnočasových aktivit a finance? Snad se pro NAŠE děti někde najdou! Ve formě sponzoringu nebo z těch ušetřených nepromrhaných peněz ve výše uvedených zakázkách. Také bychom si asi zasloužili krásné náměstí,kde by se dalo posedět, sníst zmrzlina nebo jen pokorzovat, protože pokud v něčem naše město má prvenství tak je to soutěž O nejošklivější náměstí v regionu

6/
Jaké oblasti života města byste se v případě zvolení chtěla věnovat? A jaké možné zlepšení/změny vidíte do budoucna ve vztahu město – nemocnice?
Jistě čekáte,.že řeknu:Zdravotnictví. Asi by se to nabízelo, ale zde bych v případě mého zvolení chtěla fungovat pouze jako „poradce“, aby mě někdo nenařkl z osobních zájmů a prospěchu. Můj postřeh k této oblasti? Máme pěknou, moderní nemocnici, ale jako všechny ostatní v naší republice se potýká s aktuálním problémem- nedostatkem lékařů, zejména erudovaných. Jak by mohlo zde Město pomoci? Třeba nabídkou bytů pro lékaře, kteří by měli zájem zde pracovat. Jistě by to byla pro ně dobrá motivace.
Sama bych se raději zabývala jinou oblastí, mimo můj obor, nejlépe některou z těch, které jsem uvedla v otázce 5.
Na závěr bych zvolila motto: Chtěla bych naše Město léčit a vyléčit.

Rozhovor s MUDr. Martinou Kapitánovou v Obelisku (září 2010)

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 ZLÍNSKÝ KRAJ

J. A. Bati 5648 (budova 32)
760 01 Zlín

info@zln.top09.cz
telefon: +420 728577541

 

KRAJSKÝ MANAŽER

Martin Neřád

Martin.Nerad@top09.cz

telefon: +420 728577541

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Stát nelze řídit jako firmu, protože občané nejsou zaměstnanci.
Děkujeme