Honzárek: Oprava radnice odhalila historické malby

29. 8. 2023
Staleté stropní trámy, pozůstatky po požáru nebo starodávné malby. To jsou tajemství, na která narazili dělníci během třetí fáze rekonstrukce staré brodské radnice. Časový rozvrh termínů dokončení se nemění. Veřejnosti se tyto historické připomínky zpřístupní počátkem jara příštího roku.
„Na některá překvapení jsme narazili v průběhu oprav. Byla jich celá řada. Třeba vstupy a průchody do gotického kamenného portálu, stropní trámy, které byly schovány,“ říká místostarosta Havlíčkova Brodu Libor Honzárek (TOP 09). A nejen to. Například restaurování omítky odhalilo stopy po požáru z roku 1662. Tyto části budovy plánuje město jako připomínku zachovat. „Bude to zajímavý relikt pro návštěvníky. Uvidí stopy po požáru, který velmi zdevastoval a znehodnotil tento starý objekt,“ pokračuje Libor Honzárek.
Přestože opravy trvají už několik měsíců, někteří brodští obyvatelé je nestihli zaregistrovat. „Nevšimla jsem si,“ tvrdí Lenka Fialová. Naopak jiní se už těší na kulturní akce. „Chodila jsem tam dříve na koncerty a literární čtení, tak na to se těším,“ vypráví Andrea Vašíčková.
Město plánuje opravované prostory využívat jako kulturní sál a informační centrum. Zadní část budovy obohatí expozice o stavebním vývoji města. Novinkou bude galerie sloužící menším výstavám. Díky nově instalované výtahové kabině se stane přístupnějším místem i pro osoby se sníženou schopností pochybu.
Poslední fáze rekonstrukce stála městský rozpočet 30 milionů korun. Celkové náklady jsou vyšší. „V předchozích etapách se tady utratilo na 70 milionů korun, které město v posledních deseti letech nainvestovalo,“ dodává Libor Honzárek. K tomu ještě přibydou náklady spojené s vybavením interiéru. Věří, že se tato investice vyplatí. Radnice se tak promění v centrum kulturního dění. Vytvoří místo setkávání a inspirace.
Zdroj: vysocina-news.cz

Michael Kubík, krajský manažer TOP 09 Vysočina

Štítky
Osobnosti: Libor Honzárek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme