Tutter: Praha 7 si zaslouží lepší vedení

30. 9. 2014

Co se musí stát, že se bankéř rozhodne jít do politiky?

Po patnácti letech v bankovnictví už u mě prostě převážil pocit, že toho je dost a je potřeba hledat v životě nové výzvy… a politika je nepochybně jedna z největších.

Jako finančník jste pracoval i v londýnské City. Ta je opředena mýty o tom, že jsou tam nekonečné večírky. Je to pravda?

Tohle je poměrně vtipná představa. Realita je výrazně nudnější. Běžný obchodník v City musí být ráno v práci před sedmou hodinou a odchází večer po šesté, takže já jsem doma většinou padl a usnul. Pokud už nějaký večírek je, začíná hned po práci a je velmi krátký, protože většina lidí bydlí mimo Londýn a potřebuje stihnout vlak před jedenáctou.

Jak moc se vám v Londýně stýskalo?

Vztah k Praze 7 mám velmi silný. Naše rodina na Letné s přestávkami žije již od roku 1900. Londýn je fantastické město a strašně rád se tam vracím, nicméně můj domov je tady. Sedmička mně i celé mojí rodině strašně chyběla.

Čeho si na Praze nejvíce ceníte?

Praha je opravdu krásné a neskutečně inspirativní město. Vždyť jenom u nás na Sedmičce máme spoustu galerií, muzeí a parků. Škoda, že v každodenním shonu nám to vlastně ani nedochází. Často nemáme čas se zastavit a užít si to. Na druhou stranu, i když je Praha hodně v pohybu, ve srovnání s Londýnem je tady doslova pohoda.

A co je naopak lepší v Londýně než v Praze?

V Londýně neexistoval slalom mezi psími exkrementy a podobné pražské vychytávky.

Jsou tam jasná pravidla, která každý dodržoval. A v Praze máme málo úsměvů – může to znít jako fráze, ale neusmát se na nikoho celý den je skoro zločin :).

Jaká je historie vaší rodiny na Sedmičce?

Co já vím, tak můj prapradědeček Emil Focht bydlel na Letné cca od roku 1900. Patřil k významným členům činohry Národního divadla a velkým letenským džentlmenům.

Jak dlouho bydlíte na Sedmičce?

S přestávkou, kdy jsem byl s rodinou tři roky v Londýně, od roku 2000.

Jste bývalým českým reprezentantem ve veslování. Jaké byly vaše sportovní začátky?

Po pravdě jsem šel na veslování, protože jsem byl tlustý a věděl, že při veslování nebude problém zhubnout. Zamiloval jsem se do něj až později.

Proč jste se rozhodl s vrcholovým sportem skončit?

Po opuštění juniorské kategorie jsem se dostal do stadia, kdy jsem zvažoval, jestli mám na to, vyhrát olympiádu. Odpověděl jsem si, že ne, a nastoupil do ČSOB.

Jak jste se dostal k basketbalu?

Po návratu z Londýna jsem sháněl kroužek pro svého syna Adama a zjistil, že v Praze 7 kromě fotbalu, hokeje a pár bojových sportů nic není… a tak jsem s Reném Štěpánkem založil sportovní klub pro děti BK Barest.

Zaměřujete se výhradně na výkon, nebo jde spíše o to, aby se děti dobře bavily a rozvíjely?

Původní záměr byl bavit se a rozvíjet. Nyní po sloučení s Basketbalem Nymburk se situace začíná měnit a zajímá nás i sportovní úspěch. 

A teď trochu o politice. Proč jste se rozhodl vstoupit do TOP 09?

Dost dlouho jsem na politiku dost nadával. Asi ostatně jako všichni. :) V politice jsou často lidi, kteří by se v reálném životě neměli šanci uplatnit. A když to jako normální člověk vidíte, nemůže se vám to líbit. Ten zlom nastal až s Karlem Schwarzenbergem. Když založil TOP 09, tak jsem si uvědomil, že nadávat je hezké, ale nic se tím nezmění… V prezidentských volbách už jsem skoro věřil, že ta změna nastane. Zklamání pak bylo veliké. Na druhou stranu jsem si uvědomil, že musím přestat nadávat, začít něco dělat a zkusit pomoct.

V současné době máte dobré postavení, klid. Vstupem do politiky přijdete o soukromí a zřejmě bude následovat i dost nefér útoků. Počítáte s tím?

Je to samozřejmě riziko. Je mnohem jednodušší starat se jenom o svoji rodinu. Ale pro mě je to výzva. Chci dokázat, že slušný, odpovědný a profesionální přístup je lepší než lži, korupce a politikaření. Chci, aby se lidé nemuseli za svoji radnici stydět. Sedmička si určitě zaslouží lepší vedení.

Jste kandidátem na starostu. Co vás na Sedmičce v současné době nejvíce štve?

Promarněné šance. Za posledních mnoho let nevznikl žádný pořádný plán, co dál. Neřeší se Štvanice, tápe se s Výstavištěm i tržnicí. Na Letné chybí infrastruktura. Ve Stromovce je polozbořená Šlechtovka atd., atd., a přitom řešení jsou. Společně s ČOV se snažím vytvořit plán pro Štvanici, kterou já osobně vidím jako ideální místo pro podobný projekt, jako byl olympijský park na Letné, ale trvalého rázu.

A v čem si myslíte, že jste jiný než současní politici?

Prošel jsem od píky velmi konkurenčním světem bankovnictví, dotáhl to až na úplný vrchol a přežil tam. Navíc jsem byl schopen si vytvořit určitou finanční nezávislost.

Co na vaši politickou kariéru říká rodina?

Moje krásná žena pochybuje o mém zdravém rozumu. :)

Pokud zvítězíte ve volbách a stanete se starostou, jaké první tři věci ihned necháte udělat?

Vnímám to ve dvou rovinách – to, co je možné provést ihned, a dlouhodobější vize. Ihned musí být na ulicích bezpečněji a větší čistota. Musí se také zásadně změnit přístup úřadu k občanům. Úřad je tady pro občany, ne naopak. Dlouhodobější vizí je rozvoj zanedbaných míst Sedmičky, a to hlavně Štvanice, Holešovické tržnice a Výstaviště.

Copyright © 2009-2018  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

nEUhneme
Jiří Pospíšil:Jsme jediná pravicová proevropská strana.
Děkujeme