× Pohněme s tím. Společně!

Desatero pro advent aneb Klídek, přátelé…

29. 11. 2013

1. Těšte se
Věřte, nebo ne, ale pozitivní přístup funguje. Jakmile svou mysl naladíme na těšení, budeme vše vnímat zcela jinak. Proč si stále připomínat, že nejsou umytá okna, když se ve skrytu duše těšíme, jak si zapálíme svíčky nebo posedíme s přáteli u svařáku. Vypracujte si seznam příjemných „úkolů“ (ten normální – nepříjemných – máte jistě z loňska) a přilepte si jej třeba na ledničku.

1. Kochejte se vánoční atmosférou
Pryč je doba, kdy se za nádhernou výzdobou muselo jezdit k našim sousedům (nejčastěji do bývalé NDR). Snad každé české a moravské město chystá na adventní dobu vánoční trh. Vyjeďte se potěšit a poznat nová místa, ale zároveň nezapomeňte, že právě Praha je, co se týká vánočních trhů, pravým přeborníkem. Na dosah ruky budete mít každý den vůni pečených kaštanů a chutného punče. No řekněte sami, není hned cesta z práce příjemnější?

2. Darujte radost svým bližním
Vánoční čas je tradičně zasvěcen charitativním projektům. Můžete věnovat peníze, věci, nebo „jen“ svůj čas. Kdo objeví kouzlo dávání, bude mít Vánoce ještě radostnější. A to nejsou prázdná slova. Své o tom ví i herečky Aňa Geislerová a Tatiana Vilhelmová, které pořádají 14. až 16. prosince v Divadle DISK DAMU již podeváté tradiční charitativní Vánoční Bazar v Mokré čtvrti. Parťáka jim dělá režisér Peter Serge Butko. Darovat lze cokoliv: keramiku, knihy, bižuterii, oblečení, umělecká díla, elektroniku... Více na www.vanocnibazar.cz.

4. Pečte málo, ale s láskou
Naše babičky a maminky pekly desítky druhů cukroví. Pokud ale není příprava vánočních cukrovinek smyslem vašeho života, který vás naplňuje, vyberte si dva tři druhy a těmi provoňte byt. Jestliže se vám to zdá málo, tak si další cukroví kupte v cukrárně. Dnes je z čeho vybírat a jednotliví výrobci se předhánějí v nápadech. V Praze 1 je voňavých cukráren požehnaně.

5. Nakupujte přiměřeně
O materiálním zaměření dnešního světa toho bylo napsáno už dost. To však nic nemění na faktu, že pokud máte malé děti, nemůžete onu hmotnou formu Vánoc zřejmě ignorovat. Sedněte si však včas spolu a společně napište dopis Ježíškovi. Získáte tak představu o jejich přáních, která můžete zavčas korigovat. A my dospěláci? Že vás také víc potěší jedinečný zážitek než přehnaně drahá věc? Máme štěstí, že za kulturou nemusíme v Praze chodit daleko.

6. Ozvěte se přátelům
Dnešní doba je uhoněná. Život máme vepsaný do několika desítek znaků SMS, které rozesíláme při každé příležitosti. Což si tak jednou v roce nakoupit nebo vyrobit ty krásné pohlednice, které si pak jejich adresáti mohou vystavit, a potěšit své známé skutečně osobním vánočním pozdravem? Dostáváme jich čím dál méně a žádná zpráva v mobilním telefonu je nemůže nahradit. A ruku na srdce, nechybí vám ta plná schránka před Štědrým dnem, kterou si pamatujeme z dětství?

7. Dodržujte tradice
Uchovávání rodinných tradic upevňuje příbuzenská pouta a vnáší důležitý rozměr do našich životů. V dětství jsme jimi učarování, v pubertě nás iritují, v rané dospělosti možná obtěžují, ale časem nabývají na hodnotě. S nostalgií vzpomínáme, jak dědeček stavěl figurky do stejného betléma, jak tatínek chodil pro větvičky třešní nebo višní, barborky (4. prosince), nebo se na Štědrý den nejedlo, abychom viděli zlaté prasátko. A což teprve specifické zvyklosti každé rodiny. A co zvyk, to opravdový klenot, kterého bychom si měli vážit.

8. Rozjímejte a relaxujte
Pokud se prosincové dny povedou a sluníčko prozáří přírodu uloženou k spánku, vypravte se na chvíli z města ven, případně aspoň do nějakého většího pražského parku. Je příjemné vyklouznout z rušných míst a v tichosti rozjímat mezi stromy. Mrazivý čerstvý vzduch a trocha přemýšlení vám pročistí hlavu a možná pomohou uvědomit, co je v životě opravdu důležité. V době adventní zkuste také aspoň jednou zamířit do kostela. I když nejste věřící … V řadě kostelů probíhá rovněž bohatý program adventních koncertů.

9. Žijte kulturně
Než se rozezní píseň z tradiční vánoční pohádky Tři oříšky pro Popelku, zpříjemněte si hektický čas návštěvou vánoční výstavy (například v Betlémské kapli), poslechem koncertu (ať už jde o tradiční vánoční koncert Karla Gotta nebo programy vážné hudby). A pokud se vám nechce mezi lidi, zkuste si prostě jen sednout k oblíbené knize a u hrnku kakaa snít za poslechu CD o vánocích bílých…

10. Zahřejte se
Nemusíte být zrovna zapálený kuchař, abyste zvládli domácí přípravu nějakého chutného nápoje pro zahřátí. Základem může být například jablečný džus, do kterého přidáte skořici a medovinu. Nezapomeňte, že podobně připravené nápoje by se neměly vařit, zahříváme jen pod bod varu. Ale nejlépe chutná stejně ten koupený na trhu, není-liž pravda?

Tak ať jsou hlavně šťastné…
a taky hodně veselé. Krásné svátky!

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme