× Pojďte do toho s námi.

RUD: Rozpočtové určení daní

Podpořte zákon, pomůžete obcím

Poslanci za Plzeňský kraj Michal Janek a Jaroslav Lobkowicz (TOP 09) vyzvali senátory ČSSD a KSČM za schválení zákona o rozpočtovém určení daní. Ten znamená nejen spravedlivější a férový přístup státu k obcím a městům, ale také více peněz pro menší obce. Nový zákon, budou nyní schvalovat senátoři. Platit by mohl od ledna. „Proto jsme se rozhodli oslovit především levicové politiky v Senátu, aby tento zákon užitečný všem občanům, podpořili,“ říkají Jaroslav Lobkowicz a Michal Janek.

Je to velmi dobrý zákon pro řadu malých obcí. Pro ně bude znamenat výrazné zlepšení rozpočtu," říká Jaroslav Lobkowicz. Obecní samosprávy i těch nejmenších obcí už budou moci rozhodovat o tom, co je potřeba ke zlepšení života u nich v obci a nebudou muset shánět na všechny projekty dotace různě po ministerstvech. Zabráníme tím i korupci, dodal Michal Janek.

Zákon radikálně snižuje rozdíl v příjmech mezi obcemi. Dosud největší město získává z daní na jednoho obyvatele 6,5 krát více než stovky dalších menších měst a obcí. Přestože daně platí občané velkých i malých obcí stejné. Novela zaručuje, že každá obec dostane z daní minimálně 9 tisíc korun na obyvatele. Obce získají do rozpočtů navíc 12 miliard korun. Nejvíce si polepší obce s 500 až 50 tisíci obyvateli. Díky změně si obce budou moci dovolit lepší služby pro své obyvatele, získají více peněz na svůj provoz, na školy, školky, opravy i obecní investice, na podporu sportu, spolků a mimoškolní aktivity dětí. Pomůže také místním firmám, obce mohou investovat ve stovkách nových drobných zakázek.

Jako poslanci jsme tento spravedlivější princip, který přinese obcím a městům v Plzeňském kraji navíc potřebné miliony, podporovali a nově také schválili. Vyzýváme senátory ČSSD a KSČM, aby pro návrh při projednávání v Senátu zvedli ruku. My bychom to určitě udělali.

Jaroslav Lobkowicz a Michal Janek, poslanci TOP 09 za Plzeňský kraj a kandidáti do Senátu

Chcete se k výzvě přidat? Připojte svůj podpis pod petici: https://my.top09.cz/podpisove-akce/detail/8

Chcete vědět, kolik peněz dostává právě vaše obec? A kolik získá podle nového zákona? Na stráncewww.obcelidem.cz naleznete víc. Rozpočtové určení daní je systém financování všech obcí a měst v České republice. Zákon a vyhláška stanovuje, podle jakého klíče se rozděluje výnos sdílených daní mezi stát, státní fondy, obce a kraje. A také říká, jak se tyto peníze dělí mezi konkrétní obce a kraje. Z některých daní, které stát vybere (DPH, z příjmů fyzických a právnických osob), dostanou obecní rozpočty nově více než 20 procent.

Eva Šafránková
krajská manažerka

Nové rozdělení daní je dobrá zpráva pro obce

20. 7. 2012
Poslanecká sněmovna schválila v pátek 13. července zákon o rozpočtovém určení daní. Překvapila tím mnohé starosty obcí. Ti po mnoha zkušenostech nevěřili, že by obce mohly dostat víc peněz v době, kdy se příjmy státu z daní spíše snižují a šetří se. V době, kdy se stát snaží víc nezadlužovat. Velkým překvapením bylo také to, že se na rozdíl od minulých změn mírně ubralo největším městům.
Číst více

Staré a nové RUD? Jako Favorit a Superb, rozdíl jako hrom.

19. 7. 2012
Pan Martin Zrzavecký, náměstek primátora města Plzně se vyjádřil na svém blogu tak, že nové rozpočtové určení daní nevyhovuje nikomu, ani obcím do 2 000 obyvatel. Je to podobné konstatování, jako kdyby se řeklo, že nový Superb je špatný proto, že např. v jeho přehrávači chybí nějaká funkce, proto je lépe jej nekupovat a jezdit starým Favoritem, který přehrávač nemá vůbec.
Číst více

Konec rozpočtové diskriminace menších měst a obcí

23. 5. 2012
Ministr financí Miroslav Kalousek dnes předloží vládě návrh novely rozpočtového určení daní (RUD). TOP 09 a Starostové a nezávislí tímto krokem plní zásadní část svého programu a odstraňují diskriminaci menších obcí.
Číst více

RUD: Rozpočtové určení daní

30. 11. 2011
TOP 09 plní zásadní část závazků tohoto volebního období – reformu rozpočtového určení daní.
Číst více

Co bude s chudou Plzní?

27. 9. 2011
Hysterie v ODS nad návrhem novely rozpočtového určení daní z dílny Ministerstva financí je pochopitelná. A to i přesto, že pro Plzeňský kraj to bude v nejhorším případě při vhodně zpracovaném rozpočtu a umírněnosti znamenat asi jen to, že v jeho metropoli se během ekonomické krize nebude stavět nové divadlo, rekonstruovat fotbalový stadion...
Číst více

"RUD nesmí být odloženo!": zaznělo na setkání starostů Plzeňského kraje s poslanci a senátory 30.11. 2011 v Plzni

Rozpočtové určení daní (RUD)

Teoretický propočet sdílených daňových příjmů obcí a srovnání současného systému RUD s aktuálním návrhem Ministerstva financí ČR z května 2012, který již byl schválen poslaneckou sněmovnou.

http://www.obcelidem.cz/

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 PLZEŇSKÝ KRAJ

Prešovská 201/4
301 00 Plzeň

info@plz.top09.cz
telefon: +420 602377809

 

KRAJSKÁ MANAŽERKA

Eva Šafránková

eva.safrankova@top09.cz

telefon: +420 602377809

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme