Lidovci se zbavují lidí TOP 09

KDU-ČSL odvolává z krajských odborných komisí a výborů lidi, kteří přešli k jiné straně

16. 1. 2010
Olomouc - Lidovci se na úrovni kraje začali zbavovat lidí spjatých s nově vzniklou stranou TOP 09, která se od nich oddělila. KDU-ČSL prosadila odvolání členů odborných komisí a výborů a dosadila tam vlastní zástupce. Lidovci, kteří jsou v krajské koalici se sociálními demokraty a s ODS, tvrdí, že TOP 09 v krajských volbách nekandidovala, nemá tak mandát, a proto její členové a příznivci museli pryč.
Ve funkci předsedkyně Výboru pro regionální rozvoj skončila bývalá náměstkyně hejtmana Jitka Chalánková, která přešla k TOP 09. Odvolalo ji zastupitelstvo. Na návrh KDU-ČSL kromě toho krajská rada odvolala z Komise pro legislativu další členku TOP 09 Marii Jílkovou, manželku senátora za Šumpersko Adolfa Jílka. A v Komisi pro rozvoj venkova a zemědělství skončil její bývalý dlouholetý předseda a starosta Vápenné na Jesenicku Leoš Hannig, který KDU-ČSL rovněž opustil. Do TOP 09 nevstoupil, ale loni za stranu ve zrušených volbách kandidoval.
Náměstek hejtmana za KDU-ČSL Pavel Horák odmítl, že by šlo o pomstu. „Lidovci jsou součástí krajské koalice a převzali jsme odpovědnost za některé resorty. Tato odpovědnost se v politické rovině promítá například do personálního obsazení komisí a výborů. Jestli se někteří členové KDU-ČSL rozhodli naše řady opustit, TOP 09 není krajským koaličním partnerem a ani v krajských volbách nekandidovala. Je odpovědné udělat takové změny, aby stav odpovídal výsledkům voleb," je přesvědčen Pavel Horák. S odvoláním příznivců TOP 09 neměli lidovci na kraji vůbec problém. Rada jejich návrh schválila jednoznačně, v zastupitelstvu byli proti jen komunisté. Například starosta Vápenné Hannig o svém odvolání z poloviny prosince donedávna nevěděl. Pokračování na straně B2

Lidovci se zbavují lidí z TOP 09

Pokračování ze strany B1
„Dozvěděl jsem se to až před pár dny, kdy jsem se chystal na další zasedání komise a pročítal si usnesení krajské rady. Až pak jsem dostal dopis od náměstka Horáka," řekl. Hannig je zklamaný a je přesvědčen, že v tomto případě zvítězilo politikaření. S KDU-ČSL se rozešel po vsetínském sjezdu, kdy za předsedu nebyl zvolen bývalý hejtman a europoslanec Jan Březina. V minulém volebním období byl předsedou komise a jeho nápadem je například dotační program pro včelaře. „Opět se ukázalo, že lidovci střílí okolo sebe a politika zvítězila nad odborností," tvrdí.
Na postu předsedkyně Výboru pro regionální rozvoj skončila též bývalá náměstkyně hejtmana Jitka Chalánková. „Náměstek Horák mi řekl, že musím odejít. Myslím, že mám nějaké zkušenosti, které jsem mohla využít. Zastupitelstvo mě ovšem odvolalo a nyní jsem řadovou členkou finančního výboru," vysvětlila. Chalánková mimo jiné jako jediná nepodpořila v krajském zastupitelstvu rozpočet. „Jsou tam věci, se kterými nemohu souhlasit. Například proplácení poplatků ve zdravotnictví, což je v podstatě návod občanům, jak obcházet zákon. Naopak příspěvky na havárie vodovodů a kanalizací, hospodaření v lesích nebo Program obnovy venkova se krátí," řekla.
Výsledkem současné krajské politiky je tak skutečnost, že v krajském zastupitelstvu v podstatě chybí opozice. Drtivá většina všech usnesení se schvaluje téměř jednohlasně.

Michal Šverdík
Mladá fronta DNES, 16. 1. 2010, Rubrika: Střední Morava, Strana: 1

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 OLOMOUCKÝ KRAJ

Palachovo nám. 620/1
779 00 Olomouc

info@olm.top09.cz
telefon: +420 606709868

 

KRAJSKÁ MANAŽERKA

Kateřina Šišková

Katerina.Siskova@top09.cz

telefon: +420 606709868

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Politika bez silných politických stran vede k oligarchům a totalitě.
Děkujeme