Jak kraj plní své sliby?

15. 2. 2010 | 10:00

Je tomu rok, kdy nová krajská koalice předložila své programové prohlášení. Na všem zatím nezapracovala

Olomoucký kraj - Právě před rokem krajská koalice složená z ČSSD, ODS a KDU-ČSL zveřejnila své programové prohlášení. Mezitím na Olomoucký kraj dopadla hospodářská krize a kvůli propadu příjmů museli radní začít tvrdě šetřit. Řada jejich plánů tak vzala za své. Jesenicko a Přerovsko navíc zasáhly povodně. Všechno se však na nepředvídatelné události svést nedá.

Hejtmanství například dál proplácí poplatky ve zdravotnictví jen některým obyvatelům kraje, účet za loňský rok se vyšplhal nad pětatřicet milionů korun. To je pro představu zhruba tolik, kolik kraj dává na celý Program obnovy venkova.
Radním se zatím také nepodařilo vylobbovat u státu peníze na důležité dálnice a silnice, nebo alespoň nedopustit odklad jejich výstavby, jak slibovali v programovém prohlášení.
Náměstek hejtmana pro dopravu Alois Mačák se naopak postaral o to, aby kraj bez výběrového řízení uzavřel dlouholetou smlouvu s Českými drahami na provoz železnic. A hejtman Martin Tesařík zase utratil desítky tisíc korun z veřejných peněz za své osobní poradce – kamarády a bývalé politiky z ČSSD. Na druhé straně kraj jako jeden z mála v zemi prosadil svůj vlastní plán proti hospodářské krizi. Desítkami milionů dotuje zateplování domů, výměnu oken či školení zaměstnanců, aby pomohl stavebnímu ruchu a trhu práce v regionu.
I zmiňované letní povodně hejtmanství zvládlo na výbornou. Také rozpočet na letošní rok zatím počítá se slušnou výší investic téměř devět set milionů korun, což je dokonce o padesát milionů víc než loni, i když se očekává propad příjmů o třináct procent. Je to ovšem za cenu toho, že hejtmanství si bude muset možná až tři sta milionů půjčit od banky.

Program obnovy venkova, internet Existují i další „ale“. „Naší prioritou je finančně posílit krajský Program obnovy venkova,“ výslovně například radní slíbili ve svém programovém prohlášení. Pravý opak je nakonec pravdou. Když kvůli propadu daňových příjmů museli dělat škrty, program žádnou přednost nedostal a stejně jako všechny ostatní krajské granty šel o deset procent dolů.
Dalším z bodů, který programové prohlášení slibovalo, bylo zlepšování služeb na internetu. „Zejména mezi mladší generací je to trend, kterému se v žádném případě nechceme bránit, a proto zavedeme internetové služby ve větším rozsahu než doposud,“ řekl před rokem náměstek hejtmana Ivan Kosatík. A současná realita? Na oficiálním krajském webu nic nového.

Mluvčí kraje Ivo Heger vysvětlil, že předělat webové stránky, na kterých jsou uloženy tisíce dokumentů, zabere nějaký čas. „Do půl roku budou stránky v nové podobě,“ řekl.

Letiště, stipendia, záchranka, EU Naopak k jiným slibům si krajští radní mohou již dnes, po roce od zveřejnění svého programu, připsat splněno.
Zavázali se například k tomu, že budou rozvíjet civilní provoz na letišti v Přerově. Podle posledních zpráv se tak stane již v letošním roce, mnohem dřív, než se původně očekávalo. Nadále platí za obce poplatky Ochrannému svazu autorskému, jak slíbili, zachovali stipendia pro studium v zahraničí a zřídili učňovská stipendia, aby podpořili skomírající obory.
V oblasti zdravotnictví chtěli krajští radní například zajistit lepší dostupnost záchranné služby a lékařské služby první pomoci například na Hanušovicku, Zlatohorsku nebo Konicku. Těsně před Vánocemi náměstek hejtmana Michael Fischer odpovědný za zdravotnictví oznámil, že hejtmanství již připravuje příslušné dohody se sousedními kraji, podle kterých si záchranáři budou vypomáhat. Konicko a Drahansko by mohl obsluhovat tým záchranářů z Velkých Opatovic, do Kojetína by zase mohli zajíždět lékaři z  Kroměřížska. Olomoučtí záchranáři z Mohelnice by naopak mohli pomoci sousednímu kraji v okolí České Třebové.
Poměrně se daří také v získávání evropských dotací. Olomoucký a Zlínský kraj dosáhly na rekordní miliardové částky z  Bruselu, hejtman Martin Tesařík zároveň prosadil systém, který je k obcím, městům a dalším žadatelům vstřícnější. V politické rovině pak současná krajská vláda dosáhla vysněného ideálu. V zastupitelstvu jí všechno prochází v podstatě bez diskusí a téměř jednohlasně včetně komunistů. Jedinou opozicí je bývalá náměstkyně hejtmana Jitka Chalánková, která přešla od lidovců k TOP 09.
„Ohledně rozpočtu se sice hovoří o dostatku peněz na investice, což je chvályhodné, ale za cenu třísetmilionového úvěru. Zde bych opět podotkla, že čtyřicet milionů na proplácení zdravotnických poplatků za některé občany v  rozpočtu určitě chybí. Jsou tak kráceny dotace třeba na hospodaření v lesích, některé granty a služby charity a dalších poskytovatelů sociální péče,“ uvedla.
Na druhé straně ocenila, že vedení kraje schválilo koncepční dokument s názvem Rodinná politika, jehož prosazení před dvěma lety nebylo podle ní úplně jednoduché. „Bude dobře, když se podaří některá doporučení z tohoto programu realizovat pro rodiny v Olomouckém kraji,“ dodala Jitka Chalánková. Po předloňských podzimních volbách Olomoucký kraj pevně ovládli sociální demokraté, k většině jim v pětapadesátičlenném zastupitelstvu chybělo jediné křeslo. Do koalice nakonec vzali ODS a lidovce. V radě má nicméně ČSSD většinu.

Michal Šverdík
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední Morava

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 OLOMOUCKÝ KRAJ

Palachovo nám. 620/1
779 00 Olomouc

info@olm.top09.cz
telefon: +420 606709868

 

KRAJSKÁ MANAŽERKA

Kateřina Šišková

Katerina.Siskova@top09.cz

telefon: +420 606709868

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme