Boj o náhradní zdroje pitné vody zdržují plány na výstavbu východního obchvatu Olomouce

8. 6. 2018

Podzemní zdroje vody pro mlékárnu Olma zastavily plány na výstavbu východního obchvatu Olomouce. Podnik se dohaduje s městem o náhradních studnách. Ředitelství silnic a dálnic podá v srpnu novou žádost o posouzení vlivu stavby na životní prostředí, potřebné dokumenty nyní dokončuje.

Východní obchvat Olomouce tak zvaná tangenta je dlouholetým snem tisíců Olomoučanů. Zbavit je má kolon aut, která zatím projíždí i tady na ulici Chválkovická od Šternberka směrem na Přerov. Stavba tangenty se ale už několikrát odsouvala. Teď se zadrhla kvůli EIA, tedy posouzení vlivu na životní prostředí. Problém je v podzemních zdrojích pitné vody pro podnik Olma. 

„My jsme provedli doplňující hydrologický průzkum a předpokládáme, že během srpna budeme znovu podávat žádost na ministerstvo životního prostředí, abychom získali kladné stanovisko o posuzování vlivu stavby na životní prostředí,“ říká šéf olomouckého Ředitelství silnic a dálnic Martin Smolka. I když podle některých posudků obchvat nepoškodí podzemní zdroje, město s Olmou řeší, za jakých okolností by povolila průchod tangenty. 

Podle náměstka primátora Aleše Jakubce z TOP 09 se jedná o náhradní studny, cenu zatím odhaduje. 

„Řekněme, že to bude asi dvacet nebo třicet milionů. Když si uvědomíte, že východní tangenta má stát snad tři miliardy, tak je ta částka relativně směšná. Jestliže ale existují stanoviska, která říkají, že nedojde k narušení, tak potom je asi problém tyto peníze na to alokovat ze státních prostředků,“ říká. 

Navrhuje proto Olmě, že na ně náhradní zdroje vody převede až v případě, kdy by došlo k zamoření stávajících studní. 

„Za sebe si neumím představit, že bychom jim poskytli tyto vodní zdroje jen tak. Pro mě je to jen za podmínek, že dojde k narušení. Pak jim to můžeme uvolnit,“ dodává Jakubec. 

U jednání jsou také zástupci kraje. Ten by se podle náměstka hejtmana Jana Zahradníčka  mohl finančně podílet na záloze vodních zdrojů: „Olomoucký kraj je připraven pomoci zejména po finanční stránce, pokud by ta investice překročila nějakou hranici.“ 

Podle společnosti Olma jsou jakékoli komentáře k situaci v této chvíli předčasné. Podnik se vyjádří až poté, co se seznámí s výsledkem posouzení vlivu na životní prostředí.

ŠTÍTKY

Volby:
2018 zastupitelstva obcí - Olomouc - 1. Aleš Jakubec
Osobnosti:
Aleš Jakubec

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 OLOMOUCKÝ KRAJ

Palachovo nám. 620/1
779 00 Olomouc

info@olm.top09.cz
telefon: +420 606709868

 

KRAJSKÁ MANAŽERKA

Kateřina Šišková

Katerina.Siskova@top09.cz

telefon: +420 606709868

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Politika bez silných politických stran vede k oligarchům a totalitě.
Děkujeme