Já a komunisté

Do komunistické strany jsem nikdy nevstoupil. Uznejte. Jeden dědeček byl zlatník a hodinář a v padesátých letech dostal tři roky. Druhá půlka rodiny na tom byla ještě hůře, protože po třech letech kriminálu, jak později říkali, dostali skoro všichni. Dědeček lékárník, babička a strýc, který u nich pracoval. Ten strýc absolvoval Jáchymov a pak ještě asi deset let v Hradci ve Škodovce házel uhlí, než mohl zase dělat to, kvůli čemu měl doktorát přírodních věd Paradoxně žil o patnáct let déle než můj otec, který byl sice za války totálně nasazen, ale po Únoru ho komunisté jen nenechali učit na lékařské fakultě. Medicínu dělat mohl, i když ne v Hradci.

heger-retroPřesto všechno jsem měl později několik skvělých přátel, kteří ve straně byli a byli to slušní lidé. Můj dlouholetý a zcela jedinečný šéf na klinice, který nad námi držel ochranný politický deštník, byl a dodnes je komunistou z přesvědčení, a vždy to byl velmi ryzí člověk, který vykonal v našem oboru obrovské dílo. Doba vytvořila tehdy zvláštní bludiště. Do strany mě přesvědčoval pod záminkou, že tam musí být slušní lidé, jeden uznávaný odborník a nestraník.

Občas jsem tázán, jestli bych byl pro, aby se KSČM ještě dnes zrušila. Nejsem. Když už se to neodehrálo hned po revoluci, tak to nemá smysl. To nejhorší, co mohli některým lidem udělat a jak tento národ poškodit už mají odbyto. Dokonce musím uznat, že v hradeckém zastupitelstvu, kde je pozoruji, pronášejí občas názory na místní dění, se kterými i souhlasím. A pokud jde o riziko nové totality? I v té nejlepší demokracii je třeba hlídat chutě, snažící se demokratické principy naleptávat. To se může týkat každé země a celého politického spektra. Moc prostě chutná, ať má na sobě jakýkoliv kabát.

Vždy, když o tom všem uvažuji, mám smíšené pocity. Je mi trochu smutno z toho, co se v naší historii stalo a trochu dobře, jak to dopadlo. Dobrou náladu mi ale vždy zvedne vzpomínka na zmiňovaného strýce, kterého jsem potkal ve městě pár dní po tom, co po revoluci z Ulrychova náměstí odstraňovali sochu Klementa Gottwalda. Zářil nadšením, že to viděl a že to byl pro něj nejlepší dárek k sedmdesátinám, které tehdy slavil. A když mi vykládal, jak socha visela na laně z jeřábu, houpala se a při tom hráli Pochod padlých revolucionářů, strašně se smál. Nebyl jediným z rodiny, koho režim a těžké prodělané útrapy nepřemohly. Když jsem byl mladší, tak jsem to tak neprožíval, ale dnes jsem na ně všechny strašně pyšný. Moc jsem rád, že jsem do té strany nešel.

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

třída SNP 402/48
500 03 Hradec Králové

info@hkr.top09.cz
telefon: +420 602738004

 

KRAJSKÁ MANAŽERKA

Romana Putnová

romana.putnova@top09.cz

telefon: +420 602738004

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET TOP 09

  

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2018  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Informace o webu |  Mapa stránek

nEUhneme
Jiří Pospíšil:Politika bez silných politických stran vede k oligarchům a totalitě.
Přidejte se k nám!
Odesláním prohlašuji, že souhlasím se zpracováním a uchováváním těchto osobních údajů pouze pro potřeby politické strany TOP 09 podle zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů.
Děkujeme