Severozápad přijde kvůli politikům o miliardy korun

20. 8. 2012

Ústí nad Labem - Dotačnímu úřadu, který rozděluje evropské peníze pro Ústecký a Karlovarský kraj, hrozí, že přijde o více než tři miliardy, které mu nechce Evropská komise proplatit.

Oba regiony nejenže budou muset zaplatit tuto částku kvůli tomu, že o projektech rozhodovaly netransparentně, z vlastní kasy.

Úřad Regionální rady Severozápad navíc s největší pravděpodobností přijde i o část ze zhruba 4,5 miliardy korun, které mohly být využity na další projekty.

"Prozatím nevím o jediné koruně, o kterou by měl náš program ze své alokace přijít," prohlásil ředitel ústeckého dotačního úřadu Pavel Markvart.

Další peníze v ohrožení

Jenže podle zjištění Aktuálně.cz ministerstva plánují, že kraje, v nichž v současné době vládne ČSSD ve spolupráci s ODS a KSČM, část peněz ze zmíněných více než čtyř miliard z Evropské unie již nebudou moct čerpat a převedou je na jiný operační program.

Návrh během několika dnů projedná i vláda.

"Ministerstvo pro místní rozvoj s touto myšlenkou skutečně přišlo," připustil pro Aktuálně.cz místopředseda Výboru Regionální rady Jakub Pánik (ČSSD).

"Bylo nám naznačeno, že pokud nenajdeme společnou řeč do února 2013, nepřipravíme program k certifikaci, tak o peníze přijdeme," dodal Pánik.

Dotační úřad má s ministerstvy ale času mnohem méně, jen do konce září.

Do té doby musí Evropskou komisi přesvědčit, aby znovu otevřela tok unijních dotací na severozápad Čech. Změnit budou muset především to, jak se projekty budou hodnotit.

Politici politikům

Dosud totiž bylo běžné, že v poslední skupině hodnotitelů figurovali především regionální politici.

Deník Aktuálně.cz u několika projektů popsal, jak jej bodoval například Petr Kušnierz (bývalý ředitel úřadu, který byl nyní kvůli úplatkům odsouzen), Vladimír Bártl (ODS a bývalý primátor Mostu), Petr Horký (ČSSD a bývalý náměstek hejtmana v Karlovarském kraji) nebo Kamil Řezníček (ODS a bývalý radní v Karlovarském kraji).

"Pokud by to fungovalo, jak by to fungovat mělo, tak třetí fáze hodnocení není špatná. Kdo jiný než politik z daného kraje, který byl zvolen voliči, může posoudit, jestli třeba lanovka na Větruši je přínosem pro Ústecký kraj," řekl Aktuálně.cz předseda Výboru Regionální rady Jaroslav Komínek (KSČM).

Systém hodnocení se změní

Jenže podle kontroly Evropské komise systém nefungoval. A Brusel rozhodl, že kvůli netransparentnímu výběru a právě tomu, jak se projekty hodnotily, přijdou oba kraje o zhruba 3,3 miliardy korun.

Vedení dotačního úřadu proto ministerstvům navrhlo změnu. Skupiny politiků již podle něj projekty hodnotit nebudou.

"Všechny věci jsou na ministerstvu financí a ministerstvu pro místní rozvoj k připomínkování. Jedna z nich je třetí kolo hodnocení, které chceme zrušit. Zůstala by tak jen dvě kola. Změnit by se měl také výběr externích hodnotitelů," potvrdil Pánik.

Podle Komínka o změně hodnocení projektů bude výbor už v pondělí jednat na svém zasedání.

Zaplatíte sami, říkají Kalouskovi úřednici

Ústecký i Karlovarský kraj však budou muset peníze, které jim Evropská komise nechce proplatit, zaplatit z vlastního rozpočtu.

Mluvčí ministerstva financí Jakub Haas Aktuálně.cz řekl, že před několika dny proběhlo jednání, na kterém byl tento fakt potvrzen.

"Tuto odpovědnost lze odvodit zejména ze skutečnosti, že veškerá zásadní rozhodnutí činí Výbor Regionální rady, jehož členy jsou ze zákona zastupitelé dotčených krajů, zvolení jednotlivými krajskými zastupitelstvy," uvedl Haas.

"Ústřední orgány státní správy tak nemají na rozhodování regionálních rad žádný vliv, nemohou tedy jakkoli přebírat odpovědnost za takto učiněná rozhodnutí," dodal Haas.

Právní analýza proti ministerstvu

Zástupci obou regionů to ale odmítají. Pánik říká, že si kvůli tomu nechali zpracovat i právní analýzu.

"Myslím si, že na to ale potřebujeme ještě další posudek, protože dneska zákon neříká, že by to mělo jít z peněz krajů. Podle nás je chyba na obou stranách, proto by část mělo zaplatit ministerstvo financí a druhou část kraje," podotkl Pánik.

"Pro kraje by to byla smrtelná rána. Nebudou mít žádné peníze na investice ani provoz," uvedl Komínek.

Oba shodně říkají, že se budou ještě snažit Brusel přesvědčit, aby konečná částka byla nižší než zmíněné více než tři miliardy korun.

"Chceme připomínkovat například i to, že se ve zprávách objevuje výtka k výběrovým řízením, která se losovala. Ano, losovala se v době, kdy to zákon umožňoval," dodal Komínek.

Zdroj: aktualne.cz