Týrání zvířat je trestuhodné

25. 10. 2017

O množírnách zvířat, tedy neetickým způsobem chovu za účelem získání co největšího zisku a týrání zvířat, se v poslední době mluví stále častěji a i díky tomu jsou mnohá podobná místa odhalena. Novela veterinárního zákona, která chtěla tento problém řešit, se v této oblasti zmohla na pouhou registraci chovu nad 5 nekastrovaných fen a povinné čipování psů ve věku prvního očkování proti vzteklině – jedná se tedy o období 3.-6. měsíce věku, kdy každý pes musí být povinně očkován.

Domyslíme-li si důsledky, zjistíme, že k žádnému legislativním posunu v této oblasti nedošlo. Pokud majitel množírny doteď nechodil ani k veterináři, bydlí v někde na samotě u lesa, nedá se počítat s tím, že ho nějaká novela donutí jít se registrovat na státní veterinární správu či finanční úřad jako chovatel. Pokud má více než pět nekastrovaných fen, není problém říci, že těchto pět je manželky, dalších pět syna a další patří tetě, strýci či bratranci z pátého kolena.

Čipování zvířat, které bude povinností v období prvního očkování na vzteklinu, přesouvá tento problém již na nové majitelem, protože z množíren jsou štěňata prodávána často ještě před doporučeným odstavem mláďat, nezřídka již kolem 4.-5. týdne věku.

Kde selhává legislativa, přichází na řadu sociální sítě. Týrání zvířat je trestuhodné, takže se stává oblíbeným nešvarem objevujícím se na sociálních sítích - „zachraňovat“ mláďata z množíren. Je jistě chválihodné, že se najdou lidé, kteří se o tato týraná a do života handikepovaná mláďata postarají, ale je nutné si uvědomit, že tímto aktem naopak podporují množírny. Majitelé množíren využívají emocí a působí na lidi, aby se o ta nebohá zvířata postarali a jim tak odpadají starosti, co s těmi, které se jim nepodařilo prodat a byznys jede vesele dál.

Radka Vaňousová, veterinářka

místopředsedkyně RV TOP 09 Tábor

Štítky
Osobnosti: Radka Vaňousová
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme