Niedermayer: I pro výběr daní musí platit férovost

26. 4. 2016

Výbor Evropského parlamentu pro hospodářskou a měnovou politiku dnes podpořil úpravu směrnice 2011/16/EU o povinné automatické výměně informací v oblasti daní (takzvanou CbCR - Country by Country Reporting).

„Jde o první část balíku opatření zaměřených na lepší výběr daní, který vychází z projektu G20 realizovaného pařížskou OECD. Cílem není jen samotný vyšší výběr daní, ale i narovnání nerovnosti firem na vnitřním trhu. Velké, často nadnárodní firmy využívají mezery a rozdíly v daňových zákonech a mezinárodních smlouvách k přesouvání zisků z jedné země do druhé a ke snížení daňové zátěže. Trh je tak pokřiven, neboť ve svém důsledku jsou to malé firmy a občané, kdo musí na daních zaplatit více“, komentuje dnešní hlasování Luděk Niedermayer, europoslanec za TOP 09 a bývalý viceguvernér ČNB.

Daňové plánování podniků je oprávněné a každý poplatník má právo využívat pro sebe vhodný daňový režim, který umožňují zákony. Někteří poplatníci však využívají rozdílnosti daňových předpisů k vytváření struktur, jejichž jediným cílem je snížení placené daně a dochází tím k oddělení místa platby daně od toho, kde firmy dosahují zisky. Toto „agresivní“ plánování může nabývat mnoha forem a cílem připravovaných pravidel je postavit některé z jeho postupů jednoznačně mimo zákon.

„Jde totiž o stále aktuální problémy, týká se to řady velkých firem, jak naznačila nedávná diskuse o zdanění firmy Google v Británii. Zde šlo mimo jiné o to, kdy firma, která prokazatelně v dané zemi podniká, zaměstnává tam stovky lidí a vytváří značný zisk, zde nemá formálně stálou provozovnu a tím dosažený zisk přesouvá do země jiné,“ říká Luděk Niedermayer, který se daním věnuje dlouhodobě a v prosinci loňského roku spolu s britskou kolegyní prosadil na plénu EP zprávu o zavedení transparentnosti, koordinace a konvergence do politik v oblasti daně z příjmu právnických osob v Unii.

Nový návrh, který byl projednán na výboru EP a který odpovídá návrhům OECD, obsahuje požadavek, aby skupiny nadnárodních podniků (s celkovým konsolidovaným příjmem skupiny ve výši nejméně 750 000 000 EUR) každý rok a pro každou daňovou jurisdikci, ve které podnikají, podávaly informace, které umožní správci daně lépe odhadnout, zda firma z jeho země nepřevádí zisk do jurisdikce jiné. Informace budou poskytovány správcům daně automaticky, a měly by zvýšit efektivitu jejich práce díky lepšímu zaměření eventuálních kontrol. Standard pro automatickou výměnu informací o finančních účtech v daňové oblasti (globáln&iacut e; standard) byl vytvořen v reakci na žádost skupiny G20 a schválen Radou OECD již v roce 2014.

„Automatická výměna informací je jedním z prvních kroků, který usnadní správcům daně posuzovat zdanění velkých nadnárodních firem. Velmi omezený rozsah informací hlášení nevede k nadměrnému zatížení firem a považuji za potřebné, aby byly odmítnuty návrhy, které by šly nad rámec doporučení OECD. Jsem rád, že se držíme standardu pro CbCR dojednanému v rámci OECD. Před Parlamentem a Radou ovšem nyní stojí diskuse nad návrhem komisaře Hilla, který by rozšířil dostupnost této informace nejen pro daňové úřady, ale i pro veřejnost,“ doplňuje Luděk Niedermayer.

Marek Hannibal

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Luděk Niedermayer
Témata:
EU
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Politika bez silných politických stran vede k oligarchům a totalitě.
Děkujeme