Niedermayer: Česká ekonomika roste, ale bez reforem

29. 5. 2018

Evropská komise zveřejnila pravidelná doporučení členským státům, jakým směrem orientovat ekonomiku v nadcházejícím roce. České republice Komise doporučuje soustředit se na dlouhodobou udržitelnost veřejných financí, a to zejména v oblasti penzijního systému, odstranit překážky pro investice či úzká místa v oblasti vzdělání, vědy a výzkumu, snížit korupci a administrativní zátěž či zlepšit politiky týkající se trhu práce.

Komentář k doporučení poskytuje Luděk Niedermayer (TOP 09), místopředseda hospodářského výboru Evropského parlamentu: „Česká republika z letošních závěrů Komise vychází, nepřekvapivě, relativně pozitivně. Dlouhodobý hospodářský růst a nízká nezaměstnanost však nejsou jedinými faktory hospodářského úspěchu. Silná ekonomika zdánlivě usnadňuje nastavování ekonomické politiky, ale všechny chyby, které uděláme nyní, budou velmi drahé, až v budoucnu růst zpomalí.“

„Alarmující také je, jak Komise hodnotí stav veřejných zakázek, slabou transparentnost a riziko zkorumpovanosti. Speciálně upozorňuje přitom na skutečnost, že polovina veřejných zakázek je soutěžena pouze s jedním zájemcem,“ upozorňuje Luděk Niedermayer.

V rámci tzv. evropského semestru Komise každý rok analyzuje rozpočtové plány a strukturální reformy v členských státech. Cílem jejích doporučení, která jsou následně schválena jednomyslně všemi členskými státy, je zamezit nadměrnému rozpočtovému schodku, zabránit makroekonomické nerovnováze a podpořit další strukturální reformy a investice.

„Doporučení Evropské komise jsou postavena na nezávislém zhodnocení hospodářského vývoje. Jejich cílem není členským státům diktovat, jak mají regulovat svoji ekonomiku, ale upozornit na slabá místa, jejichž zlepšení by posílilo hospodářský vývoj. Jsou to ostatně sami premiérové a prezidenti členských států, kteří mají poslední slovo v přijetí těchto doporučení. Je v našem zájmu vzít tato doporučení velmi vážně,“ doplňuje Luděk Niedermayer.

Hana Bambasová

Brusel, 24. 5. 2018

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Luděk Niedermayer
Témata:
EU, Hospodářství
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme