Celosvětové CoderDojo slaví v Česku první narozeniny. Dobrovolníci už učí více než 100 dětí

26. 4. 2018

CoderDojo v České republice slaví úspěchy. Během prvního roku se podařilo založit po celé republice devět funkčních klubů, které navštěvuje přes 100 budoucích programátorů a programátorek. Projekt, který je založený na práci dobrovolníků, do Česka přivedl europoslanec a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer (TOP 09). Česká republika se tak úspěšně přidala k 74 zemím světa, kde globální hnutí na podporu ICT vzdělanosti mladých lidí působí. První narozeniny projektu oslaví česká komunita CoderDojo společným setkáním dětí a dobrovolníků na Vysoké škole ekonomické v Praze už tuto sobotu.

„S projektem CoderDojo jsem se seznámil poprvé na jejich setkání v Evropském parlamentu, nadchlo mne nadšením dětí, zapojením dospělých a úžasnou atmosférou, která tam panovala. Jako otec dětí školou povinných vím, že na většině českých škol poutavou a hravou formou vedená výuka IT není, a tak se mi zdálo, že o CoderDojo může i u nás být zájem. Programování je svým způsobem bojové umění současnosti a bude patřit ke kritickým dovednostem budoucnosti,“ vysvětluje své zapojení do projektu europoslanec Luděk Niedermayer.

CoderDojo se po světe daří, ale nikde nebylo psáno, že tak bude i v České republice. „Měl jsem obavy z toho, jak najdeme dobrovolníky, kteří do toho půjdou s námi. Tato obava se ukázala jako lichá. Dnes už je součástí stále rostoucí komunity přes 20 dobrovolníků, kteří dětem bez nároku na odměnu dávají to, čeho máme všichni v dnešní hektické době nedostatek, svůj volný čas. Patří jim za to ohromný dík,“ říká o CoderDojo šampionech a mentorech Luděk Niedermayer.

Pete O’Shea z Irska, který má celosvětové hnutí na starosti, vyzývá další potenciální zájemce, aby se stali součástí CoderDojo komunity: „CoderDojo je globální komunita nadšených dobrovolníků, kteří sdílí své digitální vědomosti, a tím umožňují mladými lidem být kreativní a naučit se vše o technologiích. V českém CoderDojo funguje již za tak krátký čas 9 klubů! Potřebují ale další dobrovolníky, kteří by mohli pomoci již existujícím klubům nebo si založili svůj vlastní.“

Dobrovolnictví je alfou a omegou celého projektu a je to také ten důvod, proč je projekt pro mnoho lidí tak zajímavý. „Na CoderDojo se mi líbí, že fungujeme díky dobrovolníkům, kteří tomu věnují svůj čas a úsilí - ať už to jsou šampioni, lektoři, či vedení firem a organizací, které kluby podporují. CoderDojo mi dává možnost předat své znalosti a zkušenosti a vymýšlet zábavné metody, jak nejenom děti něco naučit, ale i zaujmout," říká Vladimír Lekner, jeden z dobrovolníků a účastník Studentského trenérského centra Microsoft, který vede jeden z nejdéle fungujících českých klubů v Mostě.  

Během prvního většího setkání CoderDojo komunity, na které se do Prahy sejde už tuto sobotu přes 80 dětí a dobrovolníků z celé České republiky, proběhne prezentace projektů, na kterých děti v posledních týdnech pracovaly, představení vizuálu nového webu, společný programovací workshop a pedagogické školení pro dobrovolníky. Den programování završí společná prohlídkou Prahou, aby si účastníci kromě nových technických znalostí odvezli i trochu historicky-kulturních poznatků.

O Projektu

CoderDojo vzniklo v roce 2011 v Irsku a díky velké poptávce a jednoduchému kontextu s k dnešnímu dni rozšířilo na všechny světové kontinenty, kde nyní existuje přes 1600 klubů. Lekce jsou pro mladé lidi vždy zdarma a fungují na základě dobrovolnické práce tzv. šampionů, kteří zabezpečují organizaci, a mentorů, kteří mají technické schopnosti a učí děti programovat. Celosvětová setkání účastníků Dojo probíhají například i na půdě Evropského parlamentu. V České republice CoderDojo působí v Brně, Frýdku-Místku, Chomutově, Mostě, Náchodě, Olomouci, Ústí nad Labem a dva kluby jsou také v Praze. Kluby mohou fungovat díky spolupráci se školami, knihovnami i privátními společnostmi, které klubům poskytují bezplatně prostory. Nad projektem převzal záštitu europoslanec a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.  

Tereza Hager, asistentka europoslance Luďka Niedermayera (TOP 09)

Praha, 26. dubna 2018

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Luděk Niedermayer
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Stát nelze řídit jako firmu, protože občané nejsou zaměstnanci.
Děkujeme