× Staňte se našimi členy!

Poslanci TOP 09: Pane ministře Kalousku, nerušte podporu hypoték

6. 4. 2011

Členové poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové se postavili proti záměru svého ministra financí a místopředsedy strany Miroslava Kalouska zrušit v rámci daňové reformy pro část lidí podporu hypoték a úvěrů ze stavebního spoření.

Podpora dnes spočívá v možnosti snížit si o zaplacené úroky základ daně z příjmů. Ministr navrhl, aby daňové odečty byly zachovány jen stávajícím klientům bank a těm, kteří úvěr získají do konce letošního roku. Lidí s úvěry poskytnutými od ledna 2012 by se tedy odečty netýkaly.

Na včerejším jednání předsednictva TOP 09 proto poslanci požádali ministra, aby zvýhodnění ponechal všem. S iniciativou přišli místopředsedkyně rozpočtového výboru Helena Langšádlová a šéf poslaneckého klubu Petr Gazdík. Návrh podpořili i další poslanci.

„Navrhli jsme panu ministrovi, aby to zvážil,“ řekl v úterý na tiskové konferenci po jednání předsednictva Gazdík. „V době, kdy dojde ke zvýšení DPH u stavby bytů a bude kráceno stavební spoření, by se rodiny s dětmi měly podporovat,“ uvedl Gazdík.

Podle jeho slov poslanci souhlasí s Kalouskem, že by se měl snížit strop odečtu. Navrhují ho však omezit roční částkou 80 tisíc korun. Dnes je limit odečtu úroků omezen 300 tisíci korunami a Kalousek původně předpokládal jeho snížení na 150 000 korun.

Většina domácností využívá odečet 40 až 50 tisíc korun ročně," vysvětlil Gazdík. „Nejde nám o podporu výstavby vil, ale průměrných domácností,“ doplnil předseda sněmovního regionálního výboru Stanislav Polčák. Podle Langšádlové sice členové klubu stojí za daňovou reformou ministra financí, ale otázky bydlení je trápí, a proto prý chtějí změny. „Jako konzervativní strana chceme u mladých lidí podporovat zodpovědný přístup k životu. Vlastní bydlení je z tohoto hlediska naprosto zásadním parametrem,“ soudí poslankyně.

Ministr: Klubu jde o politickou prioritu

Ministr se staví k návrhu vstřícně. „Odečty úroků z úvěrů na bydlení jsou z daňového hlediska nesystémové, protože podporují jen jednu formu bydlení, a nelíbí se mi, ale nemohu nerespektovat politickou prioritu poslaneckého klubu vlastní strany. Budeme proto o tom diskutovat,“ řekl Kalousek Právu.

Případné další snížení limitu odečtu připustil. „Dovedu si představit, že by se mnou navržený limit ještě vydělil dvěma,“ řekl.

Proti zrušení zvýhodnění hypoték a stavebního spoření se již v březnu rezolutně postavily Věci veřejné. Už bez této koaliční podpory by ministr svůj plán neprosadil. Kalouskův návrh ostře kritizovali i mnozí odborníci na bydlení. Těm se nelíbí ani to, že nové byty a domy má postihnout zvýšení DPH od ledna 2012 z 10 na 14 procent a od ledna 2013 sjednocení obou sazeb ve výši 17,5 procenta.

Právo, 6. 4. 2011, Rubrika: Zpravodajství, str. 3

TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme