Nováková: Na našich školách musíme posilovat identitu evropanství

17. 5. 2016

Identitu evropanství je třeba posilovat. Důležitá je práce učitelů, ne formální dokument, namítá Štech v duelu na téma, zda patří do školních učebnic speciální výuka o evropských hodnotách. Jak je učit a co všechno vlastně do evropské tradice patří?

Nina Nováková z TOP 09 požaduje, aby na našem území nepůsobily školy, které by se nepřihlásili ke kultuře humanismu, která pramení z antiky a křesťanství.  

„V současné situaci, ať už vnitrostátní či mezinárodní, je nesmírně důležité uvědomit si svou vlastní identitu. My v poslanecké sněmovně neustále slyšíme strachy a obavy, dokonce i strašení z toho, že cizí kultury zlikvidují kulturu naši. Ale já se domnívám, že ten první krok, který musíme udělat, je říci, že na našich školách posilujeme identitu evropanství, resp. příslušnost k evropské kultuře. Evropská kultura není totéž, co Evropská unie,“ říká Nina Nováková z TOP 09. 

Poslechněte si celý rozhovor poslankyní Ninou Novákovou (TOP 09).

„My tady reagujeme na aktuální situaci, kdy jsme zaskočeni a vyděšení. Chceme na ty aktuální problémy reagovat tím, že bychom měli najednou upravit nějak ty formální dokumenty. A já si myslím, že tam ten problém není. Je spíš v tom, jak budeme naplňovat to, co máme v těch Rámcových vzdělávacích programech a Školních vzdělávacích programech máme a jak zcela konkrétní učitelé budou ty věci předkládat,“ říká Stanislav Štech, náměstek ministryně školství. 

Ve formální podobě toho, jak je téma evropské identity a kultury zastoupeno v českých školách podle Stanislava Štecha, náměstka ministryně školství, problém není. Jiný názor má Nina Nováková (TOP 09), která upozorňuje na to, že je třeba brát v potaz, jaké obecné vzdělávací cíle máme stanoveny. 

„Dnes když řekneme evropská kultura, tak lidé říkají: vy snad chcete upevnit ty věci, které jsou dnes v západní Evropě? To znamená úplně ztrácení hodnoty, relativizace hodnoty rodiny?,“ vyjmenovává Nováková a požaduje návrat k hodnotám humanismu, antice a křesťanství. „Je důležité, abychom si znovu řekli, co ta evropská kultura je. Není totiž to, co dnes nabírá plné obrátky. Vůbec to nesouvisí s migrací v Evropě.“ 

Martina Spěváčková, Jan Bartoněk

zdroj: ČRo Plus, 17. 5. 2016

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Nina Nováková
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí TOP 09

lenka.brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 932

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

nEUhneme
Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme