× Pohněme s tím. Společně!

Kalousek k podpoře exportu: Podnikatelé by se měli zaměřit na projekty EBRD

11. 3. 2013

V rámci podpory exportu se chce vláda dál opírat o Českou exportní banku a pojišťovnu EGAP, které jsou zavedenými instrumenty. Ministr financí Miroslav Kalousek to řekl v projevu, jímž zahájil konferenci Podpora exportu a ochrany mezinárodních investic. Podle ministra je rovněž důležitá účast podnikatelů na rozvojových projektech Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). Zdůraznil zároveň, že vláda sice poskytuje záruky nebo kontakty, hlavní je ale odvaha a invence samotných podnikatelů.

Kalousek konstatoval, že Česká republika jako středně malá ekonomika je na exportu závislá. "Domácí trh zvládne jen 20 procent kapacit, 80 procent se vyveze, naopak na domácím trhu se spotřebovává 60 procent importu,"řekl ministr.

Jedna koruna vložená do podpory exportu generuje zhruba 4,8 koruny. "To funguje ale jen v situaci, kdy je to vloženo do projektu, kde je návratnost zaručena," upozornil Kalousek.

Promyšlená proexportní politika nutností

Vláda se chce podle ministra dál opírat o instrumenty, které fungují. Organizační a personální opatření podle něj povedou k ještě větší efektivitě České exportní banky a pojišťovny EGAP. "Tyto dva instrumenty jsou důvěryhodné, podléhají nezávislému regulátorovi. Kontrola je efektivní a promyšlená," míní ministr. Česko se chce angažovat hlavně na třetích trzích.

Kalousek připomněl, že by nyní mělo exportu napomoci schválené navýšení úvěrové kapacity EGAP o deset miliard korun na 280 miliard. Kapacita by mohla být navíc navýšena ještě jednou. Záležet bude na smysluplných projektech exportérů. "Pokud by tato úvěrová kapacita byla vyčerpána smysluplnými projekty a další projekty, které by byly velmi perspektivní, by stály pouze na tom, že máme omezenou pojistnou kapacitu, tak jsme připraveni k takovému kroku určitě ještě jednou v letošním roce. Jsme připraveni tímto způsobem koncipovat rozpočet na rok 2014," uvedl na konferenci Kalousek.

Pojištění EGAP využívají firmy hlavně na úvěry od bank pro export do rizikových zemí, kde existuje zvýšená pravděpodobnost, že za zboží nedostanou zaplaceno. Úspěch tuzemských podniků na zahraničních trzích, zejména těch rizikových, podle vývozců na garancích poskytovaných prostřednictvím EGAP přímo závisí.

Navrhl přitom ještě jeden instrument, na nějž by se Češi měli zaměřit. Významná by podle něj byla účast české podnikatelské sféry na rozvojových projektech EBRD ve třetích zemích. "ČR už nemůže přijímat pomoc, ale může se podílet na projektech. Nezaznamenal jsem ale přínos pro Českou republiku. Je třeba zajistit větší účast. Chceme se na to zaměřit," konstatoval Kalousek.

Klíčové jsou podle něj nyní připravené projekty, kompetentní podnikatelé a konkurenceschopné podmínky. "Je pro vládu mimořádnou pritoritou. Je ale třeba si uvědomit, že vláda může otevírat dveře, poskytovat záruky, nezbytné kontakty, ale nemůže to zařídit, to mohou jen samotní podnikatelé," dodal ministr.

(ket)

ct24.cz, 11. 3. 2013, rubrika: Ekonomika

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Miroslav Kalousek
Témata:
Hospodářství, Zahraničí
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme