× Pohněme s tím. Společně!

Kalousek i Okamura. Středočeský boj o posty

27. 11. 2013

Poslanci dnes volí své vedení. Mohli by v něm být až čtyři středočeští zástupci. Jan Hamáček a Jaroslava Jermanová už mají křesla víceméně jistá. O další chtějí bojovat Miroslav Kalousek a Tomio Okamura. Pokud středočeského poslance a exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) zvolí na dnešním jednání Sněmovny místopředsedou, velkou měrou za to bude moci jeho nabroušený jazyk pohotového řečníka. A to nejen směrem k exposlanci Davidu Rathovi, s nímž se často vzájemně napadali.

„My jsme Kalouska vybrali jako kandidáta proto, že jsme mu tou funkcí chtěli zajistit přednostní právo vystupovat. Jako obratný řečník tak bude moci rychle reagovat na projevy svých kolegů, což se nám bude hodit,“ vysvětlil šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. Návrh prošel jednohlasně a přišel s ním předseda strany Karel Schwarzenberg. Kalouskova výřečnost však nebyla jediným kritériem, zároveň totiž podle Gazdíka jde o zkušeného sněmovního matadora.

Miroslav Kalousek reaguje na urážky Davida Ratha: „Jsem ochoten připustit v rámci pokory parlamentní diskuse, že já se občas opiji a vy se chováte jako debil. Rozdíl mezi námi je v tom, že já jsem schopen se z toho do druhého dne vyspat.“

Tím je i možný budoucí šéf Sněmovny Jan Hamáček. U něj podle stranického kolegy Jeronýma Tejce rozhodovaly při nominaci zkušenosti z domácí i zahraniční politiky. „Předseda Sněmovny reprezentuje i v zahraničí a parlamentní diplomacie je součástí té státní. A v tomhle byl Hamáček jako bývalý šéf zahraničního výboru jasnou volbou,“ vysvětlil Tejc.

Okamura chce neplacené místopředsedy

To pravděpodobná budoucí první místopředsedkyně Jaroslava Jermanová znala do pondělního jednání Sněmovny průběh zasedání jen z televizní obrazovky. „Nevím, kolik takových jednání jsem viděla. Často jsem ale naštvaně vypínala,“ přiznala.

Jermanová strávila osm let v obecním zastupitelstvu, z toho čtyři roky jako starostka. „Myslím, že řídit obecní zastupitelstvo je mnohdy těžší než vést Sněmovnu,“ tvrdí nyní. V malé obci podle ní dostává politik velmi rychle zpětnou vazbu od občanů, kterých se rozhodnutí bezprostředně dotýkají.

O post místopředsedy se chce ucházet na návrh svého klubu i další sněmovní středočeský nováček Tomio Okamura, který to oznámil na poslední chvíli až včera odpoledne. Svou kandidaturu však bere formálně a spojil s ní hned i návrh na změnu ve funkcích v čele Sněmovny. „Ta by spočívala v tom, že by ze čtyř místopředsedů byli placeni jen dva,“ nastínil šéf poslanců Úsvitu přímé demokracie Radim Fiala.

O všech čtyřech středočeských kandidátech budou poslanci hlasovat na dnešním jednání Sněmovny. Kdyby byli středočeští zástupci maximálně úspěšní, na zástupce z jiných regionů zůstane jedno křeslo místopředsedy.V minulosti byli ve vedení dolní komory i Kateřina Klasnová či Stanislav Gross. Oba kandidovali do Sněmovny za střední Čechy.

Nedá se však říci, že by právě složení sněmovního vedení mělo na Středočechy nějaký přímý pozitivní vliv. Pravdou ale zůstává, že střední Čechy jsou největším krajem s největším počtem voličů i zvolených poslanců.

Zuzana Fojčíková

Mladá fronta DNES, 27. 11. 2013, rubrika: Střední Čechy, str. 1

ŠTÍTKY

Volby:
2013 poslanecká sněmovna - Středočeský - 1. Miroslav Kalousek
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme