× Pohněme s tím. Společně!

Kalousek: Amnestie je tragédie, ale není to na nedůvěru vládě

7. 1. 2013

Horké chvilky čekají premiéra Petra Nečase (ODS) ve středu na zasedání vlády. Koaliční partneři z TOP 09 i z LIDEM kritizují vyhlášení amnestie, kterou premiér spolupodepsal, a žádají vysvětlení, proč o tak závažném kroku vládu předem neinformoval.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) přesto nevidí důvod, proč by kvůli tomu měla Sněmovna hlasovat o nedůvěře vládě, jak to navrhuje ČSSD.

„Amnestie je tragédie, nemělo se to stát, ale vinit z toho vládu a vyvolávat hlasování o nedůvěře je mimo běžný proces, který nechápe ústavu. Je to zástupný problém pro opoziční divadlo,“ řekl Kalousek v ČT. Vedení TOP 09 jako vládní strany v usnesení odmítlo nést za amnestii odpovědnost. Podle Kalouska není vláda ústavně odpovědná za podobu amnestie, ale jen za její provedení, protože ji provádí státní aparát. „Premiér kontrasignoval rozhodnutí prezidenta a zavázal se tak, že vláda amnestii provede. Vláda jako celek není odpovědná za důsledky amnestie, ale za to, že rozhodnutí prezidenta bude provedeno,“ dodal.

Jeho protihráč v ČT předseda ČSSD Bohuslav Sobotka soudí, že Sněmovna má právo se k amnestii vyjádřit. „V situaci, kdy desetitisíce lidí podepisují petice proti amnestii, je na místě, aby toto téma řešila Poslanecká sněmovna,“ uvedl. Vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake (LIDEM) kritizuje hlavně, že bude zastaveno stíhání u dlouho prošetřovaných hospodářských kauz. „Chceme slyšet od pana premiéra i ministra spravedlnosti, kteří jediní o amnestii věděli, jejich pohnutky pro souhlas s takto širokou amnestií,“ uvedla v televizi Prima Family.

V petici už je 90 tisíc lidí proti

Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová si myslí, že Nečas za amnestii nese odpovědnost. Rozsah amnestie hodnotí jako škodlivý. „Povinnost kontrasignace není výkon poštovního doručovatele. Pokud odpovídá vláda, a Petr Nečas je předseda vlády, lze těžko jeho participaci na amnestii takto vyprázdnit,“ řekla.

Proti amnestii sílí i hlasy veřejnosti, v internetové petici už s ní vyjádřilo nesouhlas téměř 90 tisíc lidí a na pražské Městské státní zastupitelství už dorazilo i trestní oznámení na osobu prezidenta Václava Klause.

Oldřich Danda

Právo, 7. 1. 2013, rubrika: Zpravodajství, str. 3

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Miroslav Kalousek
Témata:
Bezpečnost, kriminalita a korupce, Soudnictví a spravedlnost
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme