Putnová: Ministryně vyvolává svým rozhodnutím o inkluzi nejistotu

2. 3. 2016

(editovaný přepis odpovědí poslankyně TOP 09 Anny Putnové v pořadu 90 minut ČT na téma inkluze)

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

Sledujete Devadesátku ČT24, hlavním tématem je společné vzdělávání, neboli inkluze, hlavním hostem Devadesátky je ministryně školství Kateřina Valachová a místopředsedkyně poslaneckého klubu TOP 09 a expertka na školskou problematiku Anna Putnová. Prosím, vy jste v jednom ze svých předchozích vyjádření řekla doslova: "Ministryně by neměla po školách chtít víc, než momentálně unesou." Co vlastně paní Valachová chce špatného?

Anna PUTNOVÁ, místopředsedkyně poslaneckého klubu /TOP 09/, místopředsedkyně výboru pro vědu a vzdělávání, PS

Paní ministryně udělala podle mého soudu jedno rozhodnutí, které velmi zneklidnilo školy a zneklidnilo také rodiče. Tím, že vyhlásila termín 1. 9. 2016, který postupně rozvolnila a udělala odklad, nebo jakési rozvolnění po dobu dvou let, vznikla taková perioda, ve které se ukázalo, že vlastně školy se obávají a obává se i paní ministryně. Protože kdyby věřila, že všechna ta opatření, která slibuje a o kterých mluví, jako kdyby už byla zavedená a jako kdyby už fungovaly, platila, tak by nebylo nutné ty termíny odkládat. Vytvořením prostoru totiž vznikl také prostor pro to, aby se začalo spekulovat. A spekuluje se právem, protože to rozhodnutí má dvě dimenze, a to politickou a věcnou, a ty není možné od sebe odlišit.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

Paní Putnová, proč by dvouleté období přechodné mělo být špatně? Je to zmatené podle vás?

Anna PUTNOVÁ, místopředsedkyně poslaneckého klubu /TOP 09/, místopředsedkyně výboru pro vědu a vzdělávání, PS

Tak zaprvé to vyvolalo značnou nejistotu. Vypadalo, že jsme se s velkou razancí pustili do něčeho, a když jsme zjistili, jak ta situace v terénu vypadá, tak jsme od toho couvli. Což není dobré z hlediska manažerského řízení. Za druhé v tom vidím i jakousi politickou rovinu a těžko mi to budete vyvracet, protože za 2 roky bude po volbách – krajských a parlamentních. A to už bude období, ve kterém buďto budete sklízet ovoce dobré, nebo případně budete v jiné pozici a nebudete muset nést odpovědnost. Čili ta politická rovina tam nepochybně je a vidím tu i jakýsi typ alibismu. Tím, že zůstáváte v roli toho, který rozjíždí inkluzi, ale nebude u toho, případně bude a bude moct s tím nakládat podle svého, když se budou skládat účty. A pokud u toho budete, tak můžete to přechodné období třeba prodloužit.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

Paní Putnová, já se jenom omlouvám, ale optimální řešení tedy podle TOP 09, to máme brát vážně třeba slova vašeho předsedy Miroslava Kalouska, který říká, že navrhovanou inkluzi pokládá za špatný krok, který nepřinese nikomu nic a poškodí úplně všechny. To jakoby tedy nekorelovalo s tím, co říkáte vy.

Anna PUTNOVÁ, místopředsedkyně poslaneckého klubu /TOP 09/, místopředsedkyně výboru pro vědu a vzdělávání, PS

To je, to je taková mediální zkratka. Samozřejmě, že názorová pluralita je velká, tak jako je velká mezi odborníky, tak je i v rámci klubu. Inkluze je součástí našeho vzdělávacího systému. Je to věc, o které můžeme diskutovat, ale je to fakt, se kterým je potřeba do budoucnosti počítat. A když jste se mě ptal, jak by to mělo vypadat ideálně, tak já si myslím, že správné manažerské rozhodnutí by bylo vytvořit podmínky a seznámit učitele, ředitele, rodiče s tím, co je čeká a potom zavádět.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

To se ale děje, tedy jak jsme slyšeli podle paní ministryně.

Anna PUTNOVÁ, místopředsedkyně poslaneckého klubu /TOP 09/, místopředsedkyně výboru pro vědu a vzdělávání, PS

Ale je to naopak. Vyhlásil se termín a k tomu termínu příslib, že podmínky budou. V současnou chvíli ty podmínky zatím nejsou. To je jenom příslib, jak to bude vypadat k 1. 9..

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

Podle Václava Klause mladšího," tedy experta ODS, "by opětovné vytvoření funkčního systému speciálních škol trvalo vybudovat 15 až 20 let. Počítá se tady i se situací, kdy by se systém inkluze musel zrušit?" Měla by tedy ministryně školství s novelou, kterou ona sama nesestavovala, svázat třeba svůj politický osud?

Anna PUTNOVÁ, místopředsedkyně poslaneckého klubu /TOP 09/, místopředsedkyně výboru pro vědu a vzdělávání, PS

To bych nechala na paní ministryni. Je jasné, že bez peněz se inkluze dělat nedá, ale to je podmínka nutná, nikoliv dostačující, protože pokud se mluví o poradenských zařízeních, tak podle pana náměstka Štecha se očekává, že se budou přibírat desítky nových lidí, kvalifikovaných psychologů a specializovaných pedagogů. Já se ptám, odkud vezmeme tyto odborníky. On dokonce zmínil, že to bude 150 lidí.

zdroj: 90´ ČT24, 1. 3. 2016

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Anna Putnová
Témata:
Vzdělání, věda, výzkum
TOP 09 Facebook Twitter YouTube G+ Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Michnův palác, budova č. 2
Újezd 450/40
118 00 Praha 1 - Malá Strana

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999
fax: 255 790 899

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jakub Hnát, tiskový mluvčí TOP 09

jakub.hnat@top09.cz

tel.: 255 790 932

mob.: 777 967 348

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET TOP 09

  

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2017  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Informace o webu |  Mapa stránek

nEUhneme
Miroslav Kalousek:Koruna je jenom jedna. Buď ji projíte, nebo ji investujete.
Přidejte se k nám!
Odesláním prohlašuji, že souhlasím se zpracováním a uchováváním těchto osobních údajů pouze pro potřeby politické strany TOP 09 podle zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů.
Nebo ještě lépe, napište nám, proč volíte TOP 09
Děkujeme