Ženíšek: Zemanův populismus ohrožuje naši demokracii

11. 3. 2016

Opustil jsem dnes jednací sál Poslanecké sněmovny před projevem prezidenta. Jde o gesto, které vyjadřuje nesouhlas s podporou zákona o celostátním referendu, a také s některými postoji a výroky prezidenta zejména v klíčových oblastech zahraniční politiky.

Jsem stejného názoru, jako těsná většina Senátu, totiž že Miloš Zeman svými projevy a činy rozděluje společnost. Svým jednáním a výroky podporuje nesnášenlivost a nenávist ve společnosti a co je nejzávažnější – svým způsobem podporuje extremisty. Ve své roli by se však měl snažit o úplný opak i za cenu toho, že se nebude těšit takové popularitě.

Samozřejmě respektuji, že jde o hlavu státu a to v plném rozsahu. Jsem však přesvědčen, že nemusím poslouchat jeho projevy, když si navíc myslím, že zákon o celostátním referendu má své velké slabiny. My, kterým se jednání prezidenta nelíbí, máme jen několik málo rozumných možností, jak dát svoji nelibost najevo. Gesto našeho klubu TOP 09 a Starostové je jednou z nich. Nepřítomnost v jednacím sále před a při avizovaném projevu. Nic víc, nic míň. Věřím, že to naši voliči pochopí spíše jako výraz úcty k úřadu hlavy státu, než naopak. Nebo bychom měli zůstat sedět v lavicích tvářit se, že nasloucháme, i když to tak nebude? To by zkrátka nebylo fér.

Jsem toho názoru, že funkce, pozice a posty samotné nedávají žádnou záruku. Jsou to lidé samotní, kdož naplňují svěřené role. Každý z nás má však nějaká očekávání, jak by se měl ten či onen člověk ve své roli chovat a jak by ji měl vykonávat. Víme, co je pro nás důležité a co zase tak zásadní není. A právě ono očekávání a následné nenaplnění onoho očekávání, vedou často k deziluzi a snaze to změnit, napravit, reagovat, nesouhlasit…

Má očekávání a představu o výkonu prezidentské role prezident nenaplňuje. Měl by být tmelícím prvkem pro celou veřejnost, vzorem ctnosti a velkorysosti. Měl by reprezentovat naši zemi v zahraničí tak, abych se za něho nemusel stydět. Zákon o celostátním referendu je zase jen snaha o zavedení populistické zákonné normy, která může v budoucnu ohrozit naši svobodu a demokracii.

Marek Ženíšek, první místopředseda TOP 09

zdroj: echo24.cz, 11. 3. 2016

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Marek Ženíšek
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Politika bez silných politických stran vede k oligarchům a totalitě.
Děkujeme