Ženíšek: Český národní zájem? Zůstat v EU

19. 2. 2018

Evropa nemůže spoléhat na ostatní. Musí být mnohem silnějším a v rámci obrany akceschopnějším aktérem. Tyto výzvy slýcháme v posledních letech čím dál častěji. Naposledy se v tomto duchu vyjádřil bývalý švédský premiér (do roku 2014 ministr zahraničních věcí) Karl Bildt ve svém článku European Security in the Trump Era z poloviny tohoto měsíce. Bildt, stejně jako mnozí další, přímo uvádí, že Evropané se již nemohou vyvarovat převzetí odpovědnosti za vlastní obranu. Evropa jako “soft power” nebude ve světě konfliktů zemí označovaných jako “hard power” prostě stačit.

O nutnosti silnější Evropy, aby mohla v současném světě přežít, nepochybuje dnes téměř nikdo. Dokonce ani ti, kteří dělají naopak vše pro to, aby zůstala taková, jaká je – zranitelná.

Konkrétní recept je však stále v nedohlednu. Vynucená federalizace naráží na oprávněnou obavu z různých BRE/NE/CZExitů. Samotné zbrojení, modernizace armád jednotlivých zemí, spolupráce mezi nimi a vyšší výdaje na obranu jsou pak nutným předpokladem, který ale sám o sobě nestačí.

Bez špičkového výzkumu, investic do něj, připravenosti na proměnu mezinárodní situace, politického odhodlání, převzetí větší odpovědnosti ve světě a leadershipu zůstane Evropa s půl miliardou obyvatel stále slabá a zranitelná. V tomto kontextu jsou myšlenky na opuštění Unie naprosto sebevražedné a odpovídají strategii těch, kteří chtějí, aby byla Evropa slabá, neakceschopná a utápěla se ve vlastních problémech.

Mezinárodní prostředí se za posledních několika málo let výrazně proměnilo. Rusko se chová agresivněji, USA v čele s Trumpem nepředvídatelně, Turecko se se svojí druhou největší armádou v rámci NATO definitivně odklonilo od západních standardů a výdaje Číny na armádu se každým rokem zvyšují.

Za této situace je zřejmé, že národním zájmem České republiky je zůstat v Evropské unii. Usilovat o to, aby byla silnější, musí být naším prvořadým cílem. Skutečnost, že soft-power nebude postačovat ve světě konfliktů silnějších hráčů, by mělo být téma nastolované českou diplomacií při všech jednání s našimi partnery v EU. Už jen samotné zdůrazňování tohoto tématu jako hlavní priority může být hodnotným přínosem ČR v rámci debaty o budoucnosti Unie. Zatím se ale jen můžeme dočíst, že ministryně obrany jede na bezpečnostní konferenci do Mnichova. Nevíme už ale s čím, zdali vůbec s něčím. Stejně si můžeme přečíst, že si ministr zahraničních věcí rozuměl s portugalským protějškem, ale už nevíme, v čem konkrétně to bylo.

Marek Ženíšek, místopředseda TOP 09

Zdroj: Echo24.cz, 19. 2. 2018

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Marek Ženíšek
Témata:
EU, Zahraničí
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme