Ústava jako trhací kalendář

26. 7. 2018

Už jste se zeptali vašeho kandidáta na senátora, jaký je jeho postoj k referendu? Myslím, že byste měli. Právě senátoři jsou v současnosti zásadními obránci našeho ústavního systému a je otázkou, zda jimi zůstanou i nadále. Na stole je totiž už čtvrtý návrh zákona o obecném referendu, a snahy rozložit ústavní systém tedy neutuchají. Po třech návrzích od ČSSD, SPD a KSČM se rodí nový, údajně konsenzuální, z pera Pirátů, hnutí ANO a ČSSD. I tento návrh však v sobě nese mnoho rizik. A jsem přesvědčena, že místo zamýšleného posílení vztahu občanů ke státu a k demokratickému režimu může být dopad zcela opačný.

Oproti některým předchozím návrhům by již neměl umožňovat vyvolání referenda o mezinárodních smlouvách, takže ani o našem vystoupení z Evropské unie a NATO. I tak je tento návrh plný rozporů. Při jednání padají podněty, na jaké téma by referenda mohla být. Zrušení krajů, vrchních soudů, nebo dokonce Senátu. To jsou devastující návrhy pro celý náš ústavní systém, které by odstranily i jednu ústavní pojistku. 

Ještě větší frustrace 

I kdyby nakonec nebylo možné hlasovat v referendu o otázkách obsažených v ústavě, bude dovoleno hlasovat o otázce, kterou schválí Ústavní soud jako přípustnou. A výsledek této otázky v referendu by zavazoval poslance po dobu tří let k tomu, že by nesměli hlasovat v rozporu s ním. Dovedete si to představit? Já ne. Je to zcela v rozporu s tím, že jednotliví poslanci hlasují podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Sama za sebe si například nedokážu představit hlasovat pro legalizaci eutanazie, i kdyby se pro ni vyjádřila nadpoloviční většina účastníků referenda. Tak se může snadno stát, že v Poslanecké sněmovně neprojde to, co se schválí v referendu. Pak to místo posílení participace občanů na posílení důvěry k demokracii povede k ještě větší frustraci. 
Nezahrávejme si s naším ústavním systémem. Braňme jeho instituce, zejména Senát. Jeho úloha je rok od roku důležitější. 

Při jednání padají podněty, na jaké téma by referenda mohla být. Zrušení krajů, vrchních soudů nebo dokonce Senátu. To jsou devastující návrhy pro celý náš ústavní systém, které by odstranily i jednu ústavní pojistku. 

Helena Langšádlová, poslankyně TOP 09

Lidové noviny, 24. 7. 2018

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Helena Langšádlová
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme