Schwarzenberg: Rakušanům můžeme blahopřát

9. 12. 2016

V neděli rozhodli Rakušané o svém novém spolkovém prezidentovi.

Překvapivě přesvědčivě zvítězil profesor Alexander Van der Bellen. Dlouho byl předsedou Strany zelených, je to profesor ekonomie, moudrý starší pán, který začal názorově velice nalevo, ale zráním a zkušenostmi se postupně ocitl, jak bych to nazval, v levém středu. Zajímavé ovšem bylo, proč při opakovaném druhém kole zvýšil svůj náskok a opravdu jasně zvítězil, zatímco ing. Norbert Hofer, o kterém většina předpokládala, že tyto volby vyhraje, ztroskotal. Bylo to z několika důvodů, což může být poučné snad i pro sousedy Rakušanů. 

Jednak zde byla, jak vyplývá z různých průzkumů, obava Rakušanů, že by jim pan inženýr Hofer, jako hlava státu, poškodil pověst v zahraničí, že by všude nebyl přijímán jako vítaný reprezentant Rakouské republiky a demokracie, nýbrž že by byl spíše izolován ve Vídeňském hradě. To byl jeden z důvodů. 

Druhý důvod, který je pro nás také zajímavý, je, že se tentokrát spojila velká část celé demokratické společnosti. Od vídeňského kardinála přes stranu zelených k sociálním demokratům a k valné části strany lidové, která v této otázce byla rozpolcena. To byly hlavní důvody Van der Bellenova vítězství. Všude pozorovatelný vzestup strany Svobodomyslných v Rakousku se v prezidentských volbách odrazil nedostatečně. Vypozoroval jsem jak v Rakousku, tak v zahraničí, že tento výsledek byl zaznamenán s velkou úlevou. 

Ovšem měli bychom si uvědomit, že skutečnost, že Norbert Hofer dostal tak velký počet hlasů, nasvědčuje tomu, že Rakousko je rozdělené na dva tábory a že strana Svobodomyslných a Hofer, což byl vysloveně stranický kandidát, má opravdu široký záběr. Zdá se, že kdyby dnes byly volby do Rakouské národní rady, tak nejsilnější by byla právě tato strana, které předsedá pan Strache, jehož rodina mimochodem pochází z Liberce. 

Mnoho bude záviset na tom, jestli poměrně ještě nová vláda v čele s kancléřem Christianem Kernem dokáže přesvědčit Rakušany o tom, že bude, což Rakousko nesmírně potřebuje, schopná provést nutné reformy. Ještě před několika lety bylo Rakousko v hospodářském růstu a výkonu dokonce úspěšnější než Spolková republika Německo, teď ovšem prudce upadá, protože na rozdíl od Německa, kde kancléř Gerhard Schröder nutné reformy prosadil, Rakousko ve své velké koalici a sociálním partnerství nebylo schopné velmi nepříjemné, ale nutné kroky uzákonit. Mezitím je výsledek jasný, Rakousko má poměrně vysokou nezaměstnanost, jeho růst je minimální a výkonnost ekonomiky upadá. Již delší dobu to zjišťují obyčejní Rakušané, kterým sice pomalu, ale přece v peněženkách ubývá. 

Nyní má tedy opoziční strana Svobodomyslných velké šance, byť ještě neuspěla s kandidátem na prezidenta. Rakušané mají ve svém politickém chování ve zvyku vyvažovat a je docela dobře možné, že si řeknou: „No, když máme zeleného jako hlavu státu coby pojistku, tak na vedoucí funkce ve vládě klidně můžeme volit stranu Svobodomyslných.“ Takže uvidíme, jaký vývoj u našich jižních sousedů nastane, ale teď jim můžeme k nové hlavě státu srdečně blahopřát.

Karel Schwarzenberg, čestný předseda TOP 09

zdroj: blog Karla Schwarzenberga, aktualne.cz, 8. 12. 2016

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Karel Schwarzenberg
Témata:
Zahraničí
TOP 09 Facebook Twitter YouTube G+ Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Michnův palác, budova č. 2
Újezd 450/40
118 00 Praha 1 - Malá Strana

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999
fax: 255 790 899

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí TOP 09

lenka.brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 932

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO SENÁT

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2018  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

nEUhneme
Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme